15.09.2020/13:43

Rząd zdecydował: w przyszłym roku płaca minimalna idzie w górę. Rosną koszty pracy

Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia ws. płacy minimalnej. W przyszłym roku ma ona wynieść 2800 zł brutto i 18,30 zł brutto za godzinę.

Chociaż pandemia koronawirusa spowodowała, że pracodawcy byli jeszcze mniej chętni do podwyżek niż zwykle, rząd nie ugiął się i postawił na swoim – płaca minimalna wzrasta. To ważna informacja dla ok. 1,7 mln Polaków, którzy taką pensję otrzymują. Wiele z takich osób pracuje w handlu. Do porozumienia w sprawie podwyżek nie doszło podczas posiedzeń Rady Dialogu Społecznego. Przeciwna podwyżkom była większość organizacji reprezentujących pracodawców. Jednak podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła zapowiadaną wcześniej kwotę.

Obecnie płaca minimalna wynosi 2600 zł brutto, a stawka godzinowa - 17 zł brutto i pozostanie na tym poziomie do końca roku. Według danych, które dziś ujawnił Eurostat, koszty pracy w Polsce w II kw. 2020 r. wzrosły o 5,5 proc. rdr. „Nominalne godzinowe koszty pracy w II kwartale w Polsce wzrosły o 5,5 proc. rdr, po wzroście o 9,0 proc. rdr w I kwartale 2020 roku” - podał Eurostat. Płace wzrosły o 5,5 proc., a pozostałe komponenty wynagrodzenia, takie jak składki, wzrosły o 5,4 proc.


 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także