03.03.2020/10:09

Sąd udzielił zabezpieczenia roszczenia przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu i jego spółkom

Spółka Forteam Investments Ltd. poinformowała, że uzyskała sądowe postanowienie o zabezpieczeniu roszczenia "przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu oraz kontrolowanym przez niego spółkom należącym do Sowiniec Group". W wyniku decyzji Sądu Okręgowego w Poznaniu, aktywa zostały zajęte do czasu prawomocnego zakończenia postępowania w sprawie. Roszczenie Forteam Investments opiewa na ponad 300 mln zł.

- Zabezpieczenie zostało uzyskane w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie w dalszym postępowaniu cywilnym przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu, będącym konsekwencją naruszenia przez niego umowy gwarancyjnej zawartej z Forteam w związku z nabyciem przez Forteam spółki Małpka S.A. od spółki Czerwona Torebka S.A. kontrolowanej przez Mariusza Świtalskiego - czytamy w komunikacie Forteam.

Jak wskazuje spółka, w 2015 r. kiedy Forteam zakupił Małpka S.A., właściciela sieci sklepów Małpka Express, Mariusz Świtalski i Sowiniec Group zawarły z Forteam umowę gwarancyjną "która gwarantowała Forteam uzyskanie minimalnej ceny sprzedaży w przypadku późniejszej odsprzedaży Małpka Express podmiotowi trzeciemu". - Gwarancja taka była konieczna, by Forteam zawarł umowę nabycia. Gdy Forteam próbował sprzedać Małpka Express w 2018 roku, nie był w stanie uzyskać ceny równej lub przewyższającej minimalną cenę sprzedaży, pomimo zaangażowania renomowanego, niezależnego banku inwestycyjnego, który przeprowadził profesjonalny proces sprzedaży - napisano w komunikacie.

Forteam wskazuje, że w związku z tym 28 grudnia 2018 r. powiadomił Mariusza Świtalskiego" o konieczności przekazania środków pieniężnych należnych Forteam na podstawie umowy gwarancyjnej". - Mimo to, Mariusz Świtalski i spółki od niego zależne nie uregulowały należności i zobowiązań wobec Forteam, co w konsekwencji spowodowało konieczność złożenia wniosku o zabezpieczenie i wstąpienia na drogę powództwa cywilnego - tłumaczy Forteam.

Christopher DeLise, prezes amerykańskiej firmy private equity Delta Capital, do której należy Forteam Investments, cytowany w komunikacie twierdzi, że "Mariusz Świtalski w pełni zdawał sobie sprawę z faktu, że udzielenie gwarancji było dla Forteam istotną zachętą do zakupu jego firmy".

- Świadomie i dobrowolnie wystawił gwarancję w celu otrzymania zapłaty liczącej setki milionów złotych. W związku z tym oczekujemy od niego zapłacenia kwot należnych z tytułu gwarancji. Nie tylko dlatego, że jest do tego prawnie zobowiązany, ale także dlatego, że wymaga tego honor - komentuje prezes Delta Capital.

Gdy tylko uzyskamy komentarz Mariusza Świtalskiego bądź Sowiniec Group, zaktualizujemy artykuł.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • hej 03.03.2020

    Pytanie do wtajemniczonych - na czym polega takie zabezpieczenie?

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.