26.02.2021/13:40

Sanacja Piotra i Pawła. Zażalenia na zatwierdzenie dwóch z trzech układów z wierzycielami oddalone przez sąd

Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał orzeczenia o oddaleniu zażaleń, jakie wpłynęły na postanowienia Sądu Rejonowego Poznań Stare-Miasto w Poznaniu o zatwierdzeniu układów dwóch z trzech spółek tworzących sieć Piotr i Paweł z ich wierzycielami.

Chodzi o spółki Grupa Piotr i Paweł oraz Piotr i Paweł i Detal. Do rozpoznania wciąż pozostają zażalenia dotyczące układu spółki Piotr i Paweł. Zdaniem przedstawcieli sieci handlowej, rozpoznania tych zażaleń należy się spodziewać w najbliższych kilkunastu dniach.

- Oznacza to definitywną i niepodważalną prawomocność postanowień o zatwierdzeniu, jednak jednak konieczne będzie jeszcze wydanie postanowienia o stwierdzeniu prawomocności, co nastąpi w terminie 2-3 tygodni - tłumaczy sieć Piotr i Paweł.

To czynność niemal techniczna, ale kluczowa dla spłat wierzycieli. Terminy spłaty układowej zaczną bowiem biec właśnie od momentu wydania przez Sąd Okręgowy w Poznaniu postanowienia o stwierdzeniu prawomocności poszczególnych układów.

- Zarząd spółek z Grupy Piotr i Paweł oczekuje na jak najszybsze stwierdzenie prawomocności o zatwierdzeniu układu w spółkach z Grupy Piotr i Paweł oraz na zakończenie sprawy Piotr i Paweł S.A. w restrukturyzacji - tłumaczy firma w komunikacie.

Dr Patryk Filipiak w imieniu zarządcy sanacyjnego zapewnia, że "oczywiście spółka wykona układ w terminie, co stanowi dla niej priorytet, mając na uwadze, że spore grono wierzycieli otrzyma kwoty istotne dla nich obecnie, w czasach pandemii". - Naszą intencją jest jak najszybsze zakończenie postępowania układowego z wierzycielami i wypłacenie należnych im środków finansowych. Środki finansowe na wypłaty zostały zabezpieczone przez inwestora finansowego i mogą być uruchomione w każdej chwili - tłumaczy Patryk Filipiak.

Zarząd Piotra i Pawła w oświadczeniu przesłanym redakcji portalu wiadomoscihandlowe.pl podkreśla, iż czeka na zakończenie formalności związanych z postępowaniem restrukturyzacyjnym i wypłatę środków, a także na zakończenie sprawy spółki Piotr i Paweł S.A.

- Wbrew naszym intencjom pandemia wydłużyła proces formalny, a złożone zażalenia na postanowienie o zatwierdzeniu układów dodatkowo opóźniły możliwości wypłat dla wierzycieli. Mamy jednak nadzieję, że w najkrótszym możliwym czasie kolejne postanowienia sądów zakończą tę sprawę i pozwolą nam na realizację zobowiązań. Jak najszybsze jej sfinalizowanie jest kluczowe dla dalszej działalności i rozwoju sklepów w sieci. Przeciąganie się procedury sądowej utrudnia naszą działalność i wymusza ponoszenie dodatkowych kosztów - tłumaczy zarząd spółki.

Przypomnijmy, że 2 marca 2020 r. wierzyciele trzech spółek tworzących sieć Piotr i Paweł poparli propozycje układowe złożone przez owe spółki. Doszło do zawarcia trzech układów, za którymi zagłosowało łącznie 849 wierzycieli (74 proc. wierzycieli głosujących), reprezentujących ponad 391 mln zł wierzytelności (czyli 85 proc. ogólnej wartości wierzytelności głosujących).

Układy zakładają łączne spłaty rzędu 23 mln zł (Grupa Piotr i Paweł), 35 mln zł (Piotr i Paweł S.A.) oraz 37 mln zł (Piotr i Paweł Detal) w terminie od dwóch tygodni do trzech miesięcy po uprawomocnieniu się układu. Zaproponowany przez spółki poziom umorzenia długów, różny dla poszczególnych grup interesu, wahał się między 0 proc. a 90 proc. (w przypadku tzw. wierzytelności głównych).

Następnie Sąd Rejonowy Poznań Stare-Miasto w Poznaniu wydał trzy postanowienia o zatwierdzeniu układu w postępowaniach sanacyjnych poszczególnych spółek. Na te postanowienia wpłynęły jednak zażalenia. W przypadku dwóch z trzech spółek zostały już oddalone.

Sieć Piotr i Paweł od 2019 r. kontrolowana jest przez Spar Group z RPA, poprzez spółkę zależną Wasz Sklep Spar. Inwestor posiada licencję na rozwój marki Spar w Polsce i planuje rebranding wszystkich sklepów Piotr i Paweł na Spar, Spar Express lub Eurospar.

Proces wymiany szyldów i modernizacji sieci zainicjowany został pod koniec 2019 r. Do tej pory rebranding przeszło ok. 70 proc. sklepów Piotra i Pawła spośród tych, które pozostały w sieci.

Dodaj komentarz

3 komentarze

 • niewierzyciel lecz wierzący 04.03.2021

  Jakie to są burzące faktury?I co burzące Panie wierzycielu?

 • niewierzyciel lecz wierzący 04.03.2021

  Jakie to są burzące faktury?I co burzące Panie wierzycielu?

 • Wierzyciel 26.02.2021

  No tak przecież już raz te środki przepalili teraz dostali kredyt z EBRiO i bank trzyma na tym rękę.
  A dlaczego dziś są opóźnienia w płatnościach za burzące faktury po kilka tygodni?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także