28.10.2020/11:27

Sejm przyjął ustawę: będą podstawy prawne dla kar za brak maseczek i wyższe mandaty

W nocy z wtorku na środę Sejm przyjął ustawę regulującą obowiązek zakładania maseczek w przestrzeni publicznej. Co ważne - nie chodzi jedynie o noszenie maseczek, ale o zasłanianie ust i nosa. Sprzedawcy będą mogli zgodnie z prawem odmówić obsługi klientom, którzy nie zastosują się do tego obowiązku. Więcej służb będzie także upoważnionych do wystawiania mandatów, a ich wysokość wzrośnie.

Do tej pory regulacja była zapisana jedynie w rozporządzeniu, dlatego egzekwowanie obowiązku zakrywania ust i nosa było bardzo trudne i rodziło wiele wątpliwości prawnych, m.in. ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich oraz sądów.

Od tej pory podstawa prawna ma być jasna, a kary za brak maseczek wyższe. Ustawa wprowadza właściwą podstawę prawną dla przepisów karnych, które umożliwiają nakładanie mandatów za brak maseczek. Do tej pory przepisy pozwalały w drodze rozporządzenia narzucać obowiązki jedynie osobom chorym i podejrzanym o chorobę, nie dotyczyły zdrowych osób. Nowelizacja ustawy zmienia ten stan, ale podnosi także grzywny – za niezasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej można będzie otrzymać mandat do 1000 zł. Dodatkowo mandat za brak maseczki będą mogły wlepić straż miejska, a nawet Straż Ochrony Kolei czy Służba Celno-Skarbowa.

Pieniądze uzyskane z mandatów wystawionych za niestosowanie się do nakazów, zakazów i ograniczeń określonych w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych będą trafiać bezpośrednio na rachunek Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • Gość 30.10.2020

  Ale nie kłamcie tak bezczelnie. Senat co prawda przyklepał, ale Sejm wstrzymał jej przekazanie do podpisu prezydentowi, bo się pisiory połapały, że im za drogo wyszło. Ustawa jeszcze nie obowiązuje!

 • Greg 29.10.2020

  Wy się nie znacie! Prezes powiedział, że obowiązuje. Bez żadnego trybu ta ustawa obowiazuje.

 • Człowieczek 28.10.2020

  Ustawa zacznie obowiązywać wyłącznie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw!!! A przed tym - podpisać prezydent, a przed tym - przyąć Senat:)))

 • Kj 28.10.2020

  A wiecie, że ustawę musi podpisać prezydent i musi zostać opublikowana w dzienniku ustaw? Także nie, jeszcze nie obowiązuje.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także