20.04.2017/10:00

Sejmowa podkomisja dyskutowała o zakazie handlu w niedziele

Sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy zajmowała się w środę tematem zakazu handlu w niedziele. Do właściwego rozpatrzenia obywatelskiego projektu ustawy jednak nie doszło, ani nie dojdzie do niego na kolejnym posiedzeniu podkomisji, planowanym na maj.

Na początku posiedzenia przewodniczący podkomisji, dawny działacz związkowy a obecnie poseł PiS Jan Mosiński, stwierdził, iż zanim projekt ustawy wróci do komisji, potrzebne będzie drugie posiedzenie podkomisji. Jednak po dwugodzinnej dyskusji, jaka miała miejsce w środę między posłami a przedstawicielami branży handlowej, Mosiński przyznał w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl, że potrzebne będą nie dwa, a trzy-cztery posiedzenia.

- Byłem optymistą do czasu, kiedy nie spłynęły te wszystkie opinie - oznajmił, dodając, że najbliższego posiedzenia podkomisji należy spodziewać się za dwa tygodnie. Później Mosiński mówił, że prace wznowione zostaną podczas kolejnego posiedzenia Sejmu. Jak wynika z harmonogramu pracy Sejmu, będzie to za ok. 3 tygodnie (10-12 maja).

Mosiński twierdzi, że tak wiele posiedzeń podkomisji będzie potrzebnych do tego, aby wypracować jasne i klarowne przepisy ws. handlu w niedziele. - Proszę mnie nie posądzać, że celowo opóźniam prace nad projektem ustawy. Moją ideą jest, aby projekt ustawy był przygotowany tak, by nie budzić żadnych wątpliwości, m.in. na temat zgodności z konstytucją - mówił w środę szef podkomisji.

Zapytany przez redakcję portalu wiadomoscihandlowe.pl o to, kiedy ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele może zostać uchwalona przez Sejm, Mosiński odparł, że najprawdopodobniej na jesieni br. Obóz PiS wydaje się celować w to, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.

- Powinno wystarczyć dwumiesięczne vacatio legis. Dwutygodniowe (zapisane w projekcie ustawy - dop. red.) odpada, tego się nie stosuje przy takiej deregulacji - powiedział Mosiński portalowi wiadomoscihandlowe.pl.

Podczas środowego posiedzenia podkomisji w zasadzie nie doszło do wymiany zdań na temat tego, ilu niedziel powinny dotyczyć przygotowywane przepisy. Gdy zapytaliśmy Mosińskiego o zdanie w tym temacie, odparł: "może dwie?".

W środę mieliśmy być świadkami dyskusji zatytułowanej "Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele w świetle obowiązujących przepisów Kodeksu pracy". Tak naprawdę jednak debaty w tym zakresie było niewiele, dyskusja dotykała natomiast szeregu innych kwestii związanych z niedzielnym handlem.

Posiedzenie podkomisji rozpoczęło się od ponownej prezentacji propozycji "autopoprawek" do projektu ustawy przygotowanych przez NSZZ "Solidarność", o których pisaliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl w lutym. Chodziło m.in. o wycofanie się z postulatu kary dwóch lat pozbawienia wolności za złamanie zakazu handlu w niedziele (zamiast tego zaproponowano karę finansową w wysokości do 10 proc. obrotu), poszerzenie katalogu wyjątków od zakazu (m.in. o punkty apteczne), wprowadzenie nowych definicji niedzieli i placówki handlowej.

Dodaj komentarz

6 komentarzy

 • Norek 15.05.2017

  Bujara niech nie buja, ze nie jest pewny, czy zapis wykluczający z wyjątków od zakazu franczyzę jest niekonstytucyjny - bo jest, i prawnicy już dawno wydali taką opinię, prof. Chmaj o tym pisał

 • marek 07.05.2017

  PiS wziął na celownik kolejną gałąź polskiej gospodarki: teraz małe sklepy franczyzowe, które nie będą mogły się otwierać w niedziele. Może Unia Europejska ich upomni, skoro głosów Polaków nie słuchają

 • elaa 01.05.2017

  Kaczyński sam wykpił Solidarność za to, że chciała karać więzieniem właścicieli sklepów za handel w niedziele. Z pozostałymi zapisami, np. dzielącym sklepikarzy na tych franczyzowych i nie, też tak będzie

 • mry 26.04.2017

  https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezes_Partii_Prawo_i_Sprawiedliwosc_Jaroslaw_Kaczynski_Ratujmy_male_polskie_sklepy_franczyzowe_przed_zakazem_handlu_w_n/

 • mry 26.04.2017

  Aż mi się coś robi, jak widzę takie traktowanie poslkich przedsiębiorców. PiS nie zdaje sobie sprawy, jaki armageddon dla polskiej gospodarki szykuje tą głupią ustawą.

 • Leonardo 20.04.2017

  Pomysłu dla Pisu na nakazy i zakazy:
  1) Uznanie przez naród przewodniej roli jedynie słusznej partii
  2) Uznanie ustawą sejmową katastrofy w Smoleńsku za .........
  3) Zastąpienie sądów przez narodowo-patriotyczne komisje wybierane przez Jarosława ...
  4) Nacjonalizacja (pisizacja)wszystkich czasopism, stacji radiowych i TV.
  5)......

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.