22.09.2016/09:37

Sektor MŚP obawia się pogorszenia sytuacji gospodarczej w Polsce

Busometr nieznacznie w dół – tak wykazał najnowszy wynik badania przeprowadzonego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców wśród przedsiębiorców sektora małych i średnich firm. Indeks Nastrojów Gospodarczych MSP wyniósł 43,84 punktu, co oznacza pesymistyczne nastroje w sektorze.

- Nie wygląda to najlepiej, jednak pocieszającym jest fakt, że nie odnotowaliśmy znaczącego spadku w stosunku do odczytu z początku pierwszego półrocza 2016 roku. Różnica pomiędzy wynikiem poprzedniego i aktualnego Indeksu Busometr to nieco ponad 2 punkty, co w kontekście badań naukowych, ociera się o granicę błędu statystycznego. Nie ulega jednak wątpliwości, że rząd powinien podjąć działania, które sprawią, że wskaźnik będzie systematyczne rósł, ponieważ obecnie przedsiębiorcy nie patrzą zbyt optymistycznie w przyszłość – komentuje Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Najmniejsze obawy o sytuację gospodarczą w perspektywie drugiego półrocza 2016 roku mają przedsiębiorcy z sektora produkcyjnego (tutaj wskaźnik osiągnął wartość 48,2 pkt). Zaniepokojeni są natomiast działający na rynku w handlu i usługach (wartość wskaźnika oscyluje w granicach 42 pkt).

Na ogólną wartość Indeksu Busometr istotnie wpłynął komponent „koniunktura gospodarcza”, (40,18 punktu). Zdaniem 20 proc. przedsiębiorców, w ciągu najbliższych miesięcy, koniunktura ulegnie poprawie, blisko połowa jednak spodziewa się jej pogorszenia (49 proc.).

Zdecydowanie najlepiej prezentują się wyniki badania w zakresie rynku pracy, gdzie 28 proc. respondentów zadeklarowało podniesienie wynagrodzeń pracowników w swojej firmie i tyle samo (28 proc.)  planuje zwiększenie zatrudnienia. Nastroje przedsiębiorców w obszarze badanym przez komponent „rynek pracy” kształtują się na optymistycznym poziomie 54,51 punktu, co stanowi o systematycznym, ale powolnym wzroście wskaźnika od  początku drugiego półrocza 2015 roku.  Wyraźnie na tym tle wypadają przedsiębiorcy z Polski południowej, którzy dobrze rokują na przyszłe miesiące w odniesieniu do sytuacji na rynku pracy – wskaźnik omawianego komponentu wynosi tutaj 58 pkt. Obrazuje to poniższa grafika.


Tak optymistyczne nie są jednak nastroje przedsiębiorców w obszarze inwestycji – ogólna wartość komponentu „inwestycje” wyniosła 46,22 pkt. Prawie połowa badanych (49 proc.) zadeklarowała plany inwestycyjne, 51 proc. nie planuje działań w tym zakresie. Dużą skłonność do inwestowania wykazują przedsiębiorcy z sektora średnich i dużych firm (58,2 pkt), pesymistyczne nastroje panują wśród mikro oraz małych przedsiębiorców (kolejno 40 i 48 pkt). Gotowość do inwestowania można zaobserwować na północy Polski (wskaźnik wynosi 53 pkt). W innych częściach kraju komponent „Inwestycje” nie przekracza wartości granicznej 50 pkt.

- Niewątpliwie zadowalającym jest fakt dobrej sytuacji na rynku pracy. Mamy jednak do czynienia z ekonomią i wzajemnym oddziaływaniem różnych zależności. Moje obawy budzi słabszy wzrost gospodarczy oraz powolne tempo rozwoju inwestycyjnego, które w dłużej perspektywie mogą zahamować pozytywną sytuację na rynku pracy – podsumował Cezary Kaźmierczak.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.