15.10.2020/14:33

Senat zajmie się projektem ustawy znoszącej zakaz handlu w niedziele na czas koronakryzysu

Senatorowie PO-KO przygotowali projekt ustawy znoszącej ograniczenia handlu w niedziele na czas stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii oraz przez 90 dni następujących po zniesieniu takich stanów. Projekt przewiduje także gwarancję minimum dwóch wolnych niedziel dla pracowników handlu w każdym miesiącu.

- Powyższe rozwiązanie ma przyczynić się do poprawy kondycji finansowej branży handlowej, zwiększenia płynności towarów, zagwarantowania miejsc pracy oraz poprawić komfort klientów - czytamy w uzasadnieniu dołączonym do projektu ustawy nowelizującej marcową ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

W uzasadnieniu wskazano, że zawieszenie zakazu handlu w niedziele na czas epidemii to jedna z rekomendacji OECD dla Polski. Podkreślono także, iż ruch oraz obroty w galeriach handlowych w związku z trwającą pandemią "są znacznie niższe od poziomów zeszłorocznych". - Prowadzenie działalności gospodarczej staje się nierentowne. Ewentualne zaś zamknięcie placówek handlowych w galeriach pociągnie za sobą masowe zwolnienia pracowników - uzasadniają autorzy projektu ustawy.

Senatorowie PO-KO są zdania, że zaproponowane przez nich rozwiązanie w sprawie handlu w niedziele "zapewni ochronę miejsc pracy w handlu i branżach ściśle współpracujących z handlem, ale także zwiększy sprzedaż, przyczyniając się do zmniejszenia spadku PKB". Ich zdaniem powrót do niedzielnego handlu poprawi bezpieczeństwo sanitarne w sklepach, ponieważ zakupy rozłożą się nie na sześć, lecz na siedem dni w tygodniu.

Autorzy projektu chcą zagwarantowania pracownikom handlu dwóch wolnych niedziel w czterotygodniowych okresach. - Rozwiązanie powyższe pozwoli osiągnąć ten sam cel, jaki leżał u podstaw wprowadzenia zakazu handlu w każdą niedzielę (zapewnienie możliwości spędzania czasu z rodziną), nie pociągnie jednak za sobą daleko idących,negatywnych skutków dla gospodarki) - napisano w uzasadnieniu. Zdaniem senatorów PO-KO, proponowane przez nich rozwiązanie legislacyjne "z jednej strony zrealizuje postulaty społeczne, z drugiej zaś pozwoli na ograniczenie strat dla gospodarki wywołanych epidemią COVID-19".

Otwarcie sklepów w niedziele to tylko jedna z propozycji zawartych w projekcie ustawy. Inne z postulowanych rozwiązań to wprowadzenie możliwości zawieszenia wykonywania działalności na okres do sześciu miesięcy przez mikroprzedsiębiorcę, u którego w związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nastąpił spadek obrotów gospodarczych. W uzasadnieniu wskazano, że obecnie przepisy umożliwiają zawieszenie działalności wyłącznie przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników, co "w aktualnej sytuacji jest niewystarczające". Pracownikowi przedsiębiorcy, który zawiesił działalność gospodarczą, przysługiwałoświadczenie postojowe w okresie zawieszenia tej działalności.

W projekcie ustawy autorstwa senatorów PO-KO zaproponowano także wsparcie dla przedsiębiorców, którzy zostali objęci całkowitym zakazem prowadzenia działalności. Twórcy projektu proponują, aby przedsiębiorcy ci mogli otrzymać z budżetu państwa środki finansowe na pokrycie kosztów prowadzonej działalności, w tym koszty wynagrodzeń osób zatrudnionych, ale również koszty ponoszone na podstawie umowy najmu lub dzierżawy, na dostarczanie wody lub odprowadzanie ścieków, lub na dostarczanie paliw gazowych lub energii elektrycznej.

Ostatni element projektu ustawy to umożliwienie złożenia do właściwego organu albo właściwej  państwowej jednostki organizacyjnej wniosku o wydawanie wyjaśnienia, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów (interpretacji indywidualnej).

Projektowane przepisy po ewentualnym przyjęciu przez Senat zostaną skierowane do Sejmu. Miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Dodaj komentarz

4 komentarze

 • inga do żal 17.10.2020

  sam sie zwolnij , domaganie sie otwarcia sklepów przy 9000 zakażeń jest bardzo złym pomysłem narazającym pracowników handlu i ich rodziny . zanim żal coś napiszesz to pomyśl o innych a nie tylko o własnej wygodzie cudzym kosztem to wszystko co mam do powiedzenia w tej sprawie

 • Romek 16.10.2020

  Ciekawe czy na zachodzie Europy też otworzą sklepy w niedziele ?
  Bo kryzys tam jeszcze większy no i wypadałoby....
  No coments.

 • Żal 16.10.2020

  Jak ci nie pasuje Inga to się zwolnij nikt ci nie karze na siłę pracować i ryzykować .
  Ludzie na budowę też ryzykują codziennie śmiercią .
  Szef placówki handlowej też zaryzykował i też się powiesi gdy nie będzie miał wyżywić rodziny lub spłacić kredytu.

  A niedzielę nie handlowe gdy zostaną handlowe to uratują jego przedsiębiorstwo i zmniejsza zaludnienie czyli transmisje wirusa .
  To takie proste ale każdy patrzy tylko na swoją dupę .
  Typowy pracownik 2020 roku

 • inga 16.10.2020

  bardzo zły pomysł otwierania sklepów w niedziele przy przekroczonych 8000 zachorowań dziennie, niech panowie senatorowie sami zasiądą na kasy w niedziele, wyśłą do pracy swoje rodziny , a nie igrają zdrowiem pracowników handlu i ich rodzin

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także