13.09.2020/08:48

Shell ma zgodę UOKiK na przejęcie małej sieci stacji paliw na Śląsku

Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego wszczętego na wniosek Shell Polska prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na dokonanie koncentracji, polegającej na nabyciu przez Shell mienia spółki Elbah II z siedzibą w Bytomiu.

Jak podano w uzasadnieniu decyzji, w związku z tym, że spełnione zostały niezbędne przesłanki. Wspólnym rynkiem produktowym, na którym działają uczestnicy koncentracji jest rynek detalicznej sprzedaży paliw płynnych realizowanej przez stacje paliw. 

W niniejszej sprawie działalność uczestników koncentracji zakresie detalicznej sprzedaży paliw pokrywa się na terenie miasta Częstochowa i Bytom. Ponadto, zgłaszający wskazał, że poprzez nabycie stacji paliw w Miasteczku Śląskim Shell Polska rozpocznie działalność na rynku, na którym nie była dotychczas obecna. Prezes Urzędu ustalił, że działalność uczestników koncentracji pokrywa się na rynkach lokalnych detalicznej sprzedaży paliw.  

Największym konkurentem Shell Polska na tym rynku jest PKN Orlen. W ocenie urzędu, konkurenci uczestników koncentracji będą stanowić skuteczną przeciwwagę dla połączonego potencjału Shell Polska i przejmowanych stacji Elbah II w Częstochowie i w Bytomiu. 

W rynku lokalnym obejmującym obszar w promieniu do 10  km łączny udział uczestników koncentracji wyniósł ok. 15-20 proc. w ujęciu ilościowym i ok. 15-20 proc. w ujęciu wartościowym.

Shell Polska prowadzi na tym rynku dwie stacje paliw. Na tym samym rynku prowadzą działalność 22 stacje należące do konkurentów, z których największe udziały mają stacje należące do PKN Orlen 5  stacji z łącznym udziałem ok. 20-30 proc. w ujęciu ilościowym i ok. 20-30 proc. w ujęciu ilościowym, BP Europa SE - 6 stacji z łącznym udziałem ok. 20-30 proc. w ujęciu ilościowym i ok. 20-30 proc. w ujęciu wartościowym, Carrefour Polska - 2 stacje z łącznym udziałem ok. 10-15 proc. w ujęciu ilościowym i ok. 10-15 proc. w ujęciu wartościowym, Lotos Paliwa - 2 stacje z łącznym udziałem ok. 5-10 proc. w ujęciu ilościowym i ok. 5-10 proc. w ujęciu wartościowym.

Ponadto na tym rynku lokalnym działają 2 stacje należące do Circle K Polska, stacja należąca do Amic Polska, do BM Reflex, Endurans oraz do Felix, przy czym udział żadnego z tych konkurentów nie przekracza 1-5 proc. W rynku lokalnym w wariancie do 20 km łączny udział uczestników koncentracji wyniósł ok. 10-15 proc.  w ujęciu ilościowym i ok. 10-15 proc. w ujęciu wartościowym. Na tym rynku lokalnym Shell Polska prowadzi trzynaście stacji paliw. 

Koncentracja nie wywiera wpływu na żaden rynek w układzie wertykalnym, pomimo iż pomiędzy uczestnikami koncentracji zachodzą relacje typu dostawca-odbiorca w zakresie hurtowej sprzedaży paliw silnikowych. Jednakże udziały Shell Polska po stronie podażowej, jak i udział przejmowanych od Elbah II stacji paliw w Miasteczku Śląskim,  Częstochowie i Bytomiu po stronie popytowej tych rynków nie przekraczają 30 proc. Wobec powyższego Urząd stwierdził, że planowana koncentracja nie stwarza zagrożenia na ww. rynkach lokalnych. 
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także