28.03.2017/14:34

Shoper także przeciwny zakazowi e-handlu w niedziele

Operator platformy e-commerce Shoper przyłącza się do narastającego chóru głosów sprzeciwiających się zakazowi e-handlu w niedziele. Z platformy korzysta już ok. 10 tys. użytkowników. Zdaniem przedstawicieli firmy taki zakaz byłby zaprzeczeniem idei handlu internetowego, którego istotą jest dostępność 24/7.

- Proponowane przepisy dotyczące zakazu handlu w niedzielę nie stosują konsekwentnych kryteriów. W odniesieniu do sklepów stacjonarnych uwzględniają wielkość i rodzaj sklepu, i tak np. w niedzielę sprzedaż mogą prowadzić apteki i kwiaciarnie, ale te same sklepy działające w internecie, jeśli wymagają pracy pracownika, już nie. Osoby prowadzące działalność gospodarczą będą mogły prowadzić swój sklep stacjonarny w niedzielę, ale już taka osoba sprzedająca online – nie. Warto wziąć pod uwagę specyfikę polskiej branży online, której znaczną część stanowią małe, jednoosobowe sklepy –  zachęca Tomasz Tybon, dyrektor marketingu i sprzedaży w Dreamcommerce S.A., dostawcy oprogramowania Shoper.

- Według przeprowadzonego na początku roku badania wśród sklepów korzystających z platformy Shoper wynika, że dla 62 proc. sprzedawców sklep internetowy jest tylko dodatkowym dochodem. W wielu przypadkach sprzedaż online prowadzą osoby na etacie, dla których własny sklep stanowi dodatkową działalność, a na prowadzenie go poświęcają czas wolny, również weekendy, gdy mogą nadrobić zaległości. Dlatego zakaz może uderzyć szczególnie w drobnych przedsiębiorców – przekonuje menedżer.

- Zakaz sprzedaży online w niedzielę jest swego rodzaju zaprzeczeniem idei handlu internetowego, który w zamyśle miał sprzedawać 24h/dobę. Przedmiotem oceny powinna być praca w niedzielę, nie natomiast sam handel. W świecie offline handel oznacza pracę, ale w świecie online handel nie jest z pracą równoznaczny - podsumowuje Tomasz Tybon.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • beti 10.05.2017

    Tę ustawę jeszcze można uratować i poprawić
    https://secure.avaaz.org/pl/petition/Prezes_Partii_Prawo_i_Sprawiedliwosc_Jaroslaw_Kaczynski_Ratujmy_male_polskie_sklepy_franczyzowe_przed_zakazem_handlu_w_n/?pv=7

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.