22.10.2019/12:39

Sieć Kolporter wycofuje szkodliwe dla zdrowia paragony kasowe

W sieci saloników Kolportera będą wydawane wyłącznie paragony pozbawione szkodliwych dla zdrowia bisfenoli. Spółka dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Zdrowy Paragon”.

Firma Emerson Polska szacuje, że nadal ok. 90 procent wydawanych w kasach paragonów zawiera szkodliwe bisfenole. To zdaniem ekspertów firmy ogromny problem i zagrożenie dla zdrowia każdego, kto ma z nimi styczność. Przede wszystkim dla kasjerów, sprzedawców, ale również klientów, którzy każdego dnia, biorąc do ręki taki paragon nieświadomie przyjmują dawkę bisfenolu.

Chodzi przede wszystkim o dwa związki – bisfenol A (BPA) i bisfenol S (BPS). BPA to substancja niosąca wiele różnorodnych zagrożeń – od nadaktywności, astmy, cukrzycy, poprzez zaburzenia płodności, aż po wzrost ryzyka zachorowalności na nowotwory. Jest ponadto szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży – nawet niska dawka BPA może powodować bardzo poważne konsekwencje dla kobiety, jak i płodu.

W grudniu 2016 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie, ograniczające stosowanie bisfenolu A w papierze termoczułym, które w praktyce od 2 stycznia 2020 r. wycofa tę substancję z paragonów. Dopuszczony do użytku został jednak bisfenol S – jak się okazuje równie szkodliwy. BPS może bowiem przyczyniać się do niewłaściwego rozwoju komórek mózgowych, powodować arytmię serca, wywoływać nadpobudliwość oraz zwiększać poziom agresywności nowotworu piersi. Ma także większą niż bisfenol A zdolność przenikania do organizmu przez skórę.

Z uwagi na potwierdzoną szkodliwość obu substancji firma Emerson zdecydowała się na wprowadzenie na rynek rolek kasowych całkowicie pozbawionych bisfenoli i rozpropagowanie tego rozwiązania w ramach akcji „Zdrowy Paragon”. Kolporter, jako jedna z pierwszych spółek, przyłączył się do tej inicjatywy.

– Co miesiąc w naszej sieci saloników wydajemy około kilku milionów paragonów. Oczywistym jest więc, że zależy nam na tym, aby były one bezpieczne dla naszych klientów, ale również dla sprzedawców. Korzystanie z rolek pozbawionych szkodliwych bisfenoli daje nam gwarancję, że tak właśnie jest – mówi Dariusz Materek, rzecznik prasowy Kolportera.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Piotrek 26.10.2019

    Brawo dla Kolportera. To krok w dobrym kierunku. Moja firma póki co nie myśli prokliencko, a kierownicy na wszelkie pytania odnośnie szkodliwości naszych paragonów odpowiadają wymijająco. Dla nich liczy się tylko kasa - by kupić najtańsze rolki, a że pracownicy i klieci są truci jakimiś chemikaliami, nikogo to nie rusza. Dobrze, że są sieci, które myslą inaczej.

  • Andrzej S 23.10.2019

    Przerażające ile chemii nas otacza. Mam nadzieję, że wszystkie sieci pójdą tą drogą

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.