04.05.2020/17:42

Sieć Żabka buduje 3 centra dystrybucyjne. Pozwolą otwierać 600-800 sklepów rocznie

– Planujemy uruchomić trzy nowe centra dystrybucyjne – jedno na towary suche i dwa mroźniczo-chłodnicze, by rozbudowywać ofertę produktów świeżych i mrożonych. To nasz silnik, dzięki któremu będziemy mogli nie tylko otwierać 600-800 nowych sklepów rocznie, ale również efektywnie je obsługiwać w standardzie formatu Galaxy – zapowiada Adam Manikowski, wiceprezes zarządu, dyrektor operacyjny Żabka Polska.

Centrum logistyczne na towary suche, powstające w Tyńcu Małym pod Wrocławiem, będzie obsługiwać blisko 1000 sklepów, zlokalizowanych przede wszystkim w obszarze Polski południowo-zachodniej. W obiekcie o łącznej powierzchni magazynowo-biurowej ponad 20 tys. mkw. znajdzie zatrudnienie prawie 200 osób, w tym m.in. pracownicy na stanowiskach kierowniczych, specjaliści obsługujący procesy magazynowe oraz operatorzy wózków widłowych. Obiekt ma ruszyć w połowie roku, obecnie trwa rekrutacja pracowników.

Z kolei w czerwcu i wrześniu 2020 r. Żabka rozpocznie dystrybucję z magazynów w Komornikach pod Poznaniem i w Łodzi. Firma wynajęła tam w sumie około 13,5 tys. mkw. powierzchni magazynowej. W Poznaniu Żabka zajmie 9,3 tys. mkw. w centrum logistycznym Panattoni Park Poznań IV, natomiast w Łodzi w City Logistics Łódź II firma wynajęła 4,1 tys. mkw.

W nowych obiektach znajdą się specjalnie przygotowane dla Żabki, zaawansowane pomieszczenia chłodnicze i mroźnicze oraz bufory chłodnicze, a także standardowe magazyny. Powstaną też liczne podziały wewnątrz budynku, dostosowane do działalności najemcy. W łódzkim obiekcie standardowy park magazynowy wyposażony zostanie w wiele doków w układzie L.

– Żabka nigdy nie miała tylu inwestycji w łańcuch dostaw jak ostatnim czasie, bo format Galaxy wymusza spójną ofertę dla klientów. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że – w przeciwieństwie do Lidla i Biedronki – nie mamy wielkich magazynów skoncentrowanych w pojedynczych lokalizacjach. Musimy zarządzać produktami z chirurgiczną dokładnością. Nie możemy sobie pozwolić na błędy. Stąd też tak duże inwestycje w łańcuch dostaw – wyjaśnia Adam Manikowski, wiceprezes zarządu, dyrektor operacyjny Żabka Polska.

Sprawne funkcjonowanie logistyki wymaga precyzyjnego umiejscowienia centrów logistycznych, ale też terminali przeładunkowych, których obecnie firma ma 20. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie wysokiej wydajności, przy jednoczesnej zdolności do obsługi mniejszych dostaw jednostkowych.

W 2020 roku Żabka będzie miała łącznie dziewięć centrów logistycznych. Firma ma dokładnie przygotowany plan dalszego rozwoju łańcucha dostaw. Jest to o tyle trudne, że w ofercie sieci duży udział mają tzw. sztukówki, czyli pojedyncze produkty, co wymaga specyficznej konfiguracji logistycznej. Jednak mimo znacznego stopnia skomplikowania łańcucha dostaw koszty logistyczne są na poziomie dyskontów. Pomagają to osiągnąć zaawansowane technologie, w tym sztuczna inteligencja.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Wljp 05.05.2020

    Czy wy juz zwariowaliscie,po co tyle sklepów w Polsce.

  • Jurij 04.05.2020

    Chcielibyśmy wziąć udział w przetargach na chłodnictwo - ralcotechnic.com

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.