24.02.2021/10:49

Żabka rozważa nawiązanie współpracy z InPostem. Czy sieć zrezygnuje z współpracy z Pocztą Polską?

Firma Żabka Polska rozważa podpisanie kontraktu z InPostem – dowiedział się nieoficjalnie Dziennik Gazeta Prawna. Nie jest pewne, czy operator paczkomatów miałby zostać dodatkowym partnerem największej sieci convenience, czy miałby zastąpić dotychczasowego współpracownika – Pocztę Polską. Ta druga opcja byłaby sporym problemem dla narodowego operatora pocztowego.

Nieoficjalnych informacji o ewentualnej współpracy sieci Żabka z InPostem w zakresie obsługi przesyłek, uzyskanych przez DGP, strony potencjalnego partnerstwa nie komentują. Sieć Żabka zapewnia jedynie, że systematycznie rozwija usługi nadawania i odbioru przesyłek, zatem nie wyklucza współpracy z żadnym partnerem, wyspecjalizowanym w tego typu logistyce.

Pośrednim potwierdzeniem nieoficjalnych ustaleń DGP mógłby być fakt, że Żabka Polska testuje w Poznaniu pierwszy automat paczkowy, nie wymagający kontaktu ze sprzedawcą. Producentem tych urządzeń jest zaś firma Retail Robotics, której twórca i szef to Łukasz Nowiński, współzałożyciel i były menedżer InPostu. Mogłoby to świadczyć o tym, że Żabka ma podobne do InPostu podejście do rozwoju logistyki przesyłek.

Obecnie sieć Żabka świadczy usługi odbioru i nadawania przesyłek, których operatorami logistycznymi są DHL Parcel Polsce oraz Poczta Polska.

Dla Poczty Polskiej utrata tak ważnego partnera, jak Żabka Polska, oznaczałoby poważne zagrożenie dla realizacji przyjętej niedawno trzyletniej strategii rozwoju, która w znacznym stopniu koncentruje się na rozwoju usług KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczki). Jak bowiem ustalił DGP, obecnie sieć punktów odbioru przesyłek PP liczy 13,6 tys. lokalizacji, z czego ok. 6,8 tys. to placówki sieci Żabka.

Dodatkowym problemem Poczty mogą być plany innego jej partnera – PKN Orlen – który zamierza samodzielnie rozwijać logistykę KEP, przez co stałby się dla PP konkurentem.

Z kolei wsparciem dla strategii pocztowców może stać się inny partner – Grupa Eurocash, operator największego systemu franczyzowego w Polsce – z którym według informacji DGP Poczta właśnie nawiązała współpracę.

Czytaj więcej na stronie gazetaprawna.pl

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Tytus 24.02.2021

    Niewątpliwie korzystanie z przesyłek allegro PP do Żabki jest mocno upierdliwe, gdy się chce zwrócić towar: nie można zwrócić do Żabki tylko trzeba drałować na pocztę (stanie w kolejce, daleko).

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także