25.05.2017/19:37

Sieci handlowe mniej optymistyczne niż miesiąc wcześniej

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w maju na poziomie plus 10,1 (plus 12,3 w kwietniu).Poprawę koniunktury sygnalizuje 17,9% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie – 7,8% (przed miesiącem odpowiednio 19,4% i 7,2%). Pozostałe podmioty uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Diagnozy i prognozy sprzedaży są mniej korzystne od zgłaszanych w kwietniu. Utrzymują się nieznacznie optymistyczne oceny sytuacji finansowej, odpowiednie prognozy są pozytywne, ale ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Stan zapasów towarów jest nadal uznawany za nadmierny. W związku z mniej optymistycznymi przewidywaniami dotyczącymi sprzedaży, wzrost zamówień towarów u dostawców może być mniejszy niż prognozowano w kwietniu. Możliwe jest zwiększenie zatrudnienia, choć mniej znaczące od zapowiadanego miesiąc wcześniej. Dyrektorzy firm przewidują wzrost cen.

W prezentowanych branżach handlowych wskaźniki koniunktury są zróżnicowane. Pozytywne oceny zgłaszane są przez przedstawicieli branż tekstylia, odzież, obuwie (plus 22,0 w maju, plus 23,8 w kwietniu), pojazdy samochodowe (plus 12,0 w maju, plus 16,0 miesiąc wcześniej) oraz żywność (plus 7,1 w maju, plus 8,9 w kwietniu).

Jedynie dyrektorzy firm z branży artykuły gospodarstwa domowego ogółem oceniają koniunkturę nieznacznie negatywnie (minus 0,8 w maju, minus 1,2 przed miesiącem).

Przedstawiciele wszystkich klas wielkości w maju oceniają ogólny klimat koniunktury optymistycznie, poza jednostkami małymi (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób), które zgłaszają nieznacznie pesymistyczne oceny w tym zakresie.

Spośród badanych jednostek, w maju br. 6,0% podmiotów (6,1% przed rokiem) nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności. Wciąż największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (62,2% w maju br., 64,5% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz kosztami zatrudnienia (53,8% w maju br., 55,7% przed rokiem). Od początku 2010 r. odnotowywany jest stopniowy wzrost utrudnień związanych z niejasnymi i niespójnymi przepisami prawnymi (36,5% w maju br.), natomiast od połowy 2013 r. – spadek odczuwania bariery związanej z niedostatecznym popytem (34,5% w maju br.). Barierą, której uciążliwość najbardziej wzrosła w skali roku jest niedobór pracowników (z 10,0% do 18,9%).

 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.