04.05.2017/15:25

Sieci handlowe w Polsce są w świetnej sytuacji finansowej

Działające w Polsce sieci handlowe są w świetnej sytuacji finansowej W sumie zaległych długów detaliści mają ok. 139 mln zł, co jest niewielką kwotą w kontekście skali działania – wynika z danych BIG InfoMonitor, BIK oraz wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska.

Jak wynika z danych wywiadowni gospodarczej Bisnode Polska, sieci handlowe działające w Polsce są od lat w bardzo dobrej kondycji finansowej. Spośród blisko 420 firm zbadanych przez Bisnode Polska w końcu kwietnia br. 83% wykazało się bardzo dobrą i dobrą kondycją finansową, z czego ponad 55% bardzo dobrą. W słabej (6,7%) i w bardzo złej kondycji (9,8%) znajdowało się ok. 17% tego typu przedsiębiorstw.

- Z analizy BIG InfoMonitor oraz BIK przeprowadzonej wśród 681 największych działających w Polsce sieci handlowych wynika, że problemy z regulowaniem swoich zobowiązań ma jedynie 29 z grupy sprawdzonych firm – informuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Zaległości płatnicze sieci handlowych warte są razem 139,4 mln zł, przy czym tylko na nieopłacone w terminie kredyty 9 przedsiębiorstw przypada ponad 138,8 mln zł. Średnio przeterminowane kredyty przypadające na jedną firmę warte są 15,4 mln zł.

Z powyższej informacji wynika, że zaległości w zakresie rozliczeń za dostawy praktycznie nie występują. Albo występują, ale – jak zastanawia się Sławomir Grzelczak – być może kontrahenci z obawy o relacje ze swoimi ważnymi klientami nie zgłaszają opóźnianych płatności do Rejestrów Dłużników BIG.

To przypuszczenie może pośrednio potwierdzać fakt, że w innym raporcie BIG InfoMonitor donosi o słabej lub bardzo złej kondycji finansowej, w jakiej znajduje się dwie trzecie firm hurtowych działających w Polsce .

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.