07.05.2018/11:03

Sieci i producenci masowo rezygnują z jaj trójek

Sieci handlowe, hotele, kawiarnie, producenci żywności prześcigają się w deklaracjach o rezygnacji z zakupu jaj z chowu klatkowego. - Ale popyt na tzw. jajka "trójki" może przerosnąć podaż - mówi serwisowi wyborcza.pl Łukasz Dominiak z Krajowej Rady Drobiarstwa.

Nestle, Wedel, Ferrero, MARS, Kraft Heinz, Biedronka, Carrefour, Eurocash, Auchan, Lidl, Kaufland, Żabka, Costa Coffee, Grycan, hotele Orbis czy Ibis – to tylko niektóre z dziesiątek działających w Polsce firm, które od około roku jedna za drugą deklarują, że zamierzają w najbliższych latach całkowicie zrezygnować z używania jaj trójek. To jajka pochodzące z chowów klatkowych. Alternatywą są chów ściółkowy, wolnowybiegowy lub ekologiczny - podaje wyborcza.pl.

W Polsce jaja w klatkach niesie 35 mln kur, czyli niemal na każdego z nas przypada jedna. Od nich pochodzi zdecydowana większość jajek na rynku, bo aż 88 proc. produkowana jest w chowie klatkowym (1 proc. mniej od zeszłego roku). Jak czytamy w serwisie wyborcza.pl, ta liczba będzie spadać, bo firmy, które deklarują rezygnację z trójek, mają zamiar osiągnąć cel w najbliższych latach, a najpóźniej, jak na przykład Wedel, do 2025 roku.

Koncerny, które jeszcze nie zadeklarowały zmian w jajecznych zakupach, są już w mniejszości. Należą do niej m.in. na E.Leclerc, pizzeria Domino’s czy Maspex (polski koncern spożywczy).

Więcej w wyborcza.pl

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.