06.02.2017/11:42

Sierpień 80 domaga się od Tesco podwyżki pensji pracowników o 400 zł

Komisja Zakładowa WZZ „Sierpień 80” w Tesco Polska złożyła na ręce Joanny Januszkiewicz, menedżera personalnego w Tesco Polska Sp. z o.o. pismo z wnioskiem o wprowadzenie wzrostu wynagrodzenia zasadniczego od 1 lipca 2017 r. Związkowcy postulują 400 zł podwyżki dla pracowników oraz wprowadzenie nagród jubileuszowych.

 Proponowana przez związkowców wysokość podwyżek to 400 zł dla pracowników podstawowych, koordynatorów oraz pracowników magazynów, 200 zł dla kierowników oraz 150 zł premii za brak absencji chorobowej.

Zażądano także wprowadzenia nagród jubileuszowych w wysokości:

  • 5 lat pracy – 100%
  • 10 lat pracy – 200%
  • 15 lat pracy – 300%
  • 20 lat pracy – 400%

- Nasza organizacja zdaje sobie sprawę z sytuacji, w której znalazła się sieć Tesco. Jednak zwracamy również uwagę, że sprawdzoną drogą wyjścia z zapaści są inwestycje. Finansowe docenienie osób zatrudnionych to również inwestycja, niezwykle korzystna dla obu stron. Podwyżka płac – jak wiadomo – przyczynia się do wzrostu motywacji pracownika, a także zwiększa jego zaangażowanie w pracę i efektywność. W sytuacji trudnej rynkowo, szalejącej konkurencji, bój o klienta można wygrać poprzez zadowolonych pracowników. Drogą ku temu jest właśnie podwyższenie pensji – piszą związkowcy w piśmie do zarządu sieci Tesco.

Na początku stycznia własne postulaty płacowe zgłosili związkowcy z NSZZ "Solidarność". Tamte żądania Michał Sikora, kierownik ds. komunikacji Tesco Polska, skomentował w następujący sposób.

- Wszystkie pięć organizacji związkowych działających w Tesco ma pełną świadomość, iż coroczne rozmowy dotyczące planu wynagradzania rozpoczynają się, już od kilku lat, w kwietniu. W trakcie rozmów wspólnie szczegółowo omawiamy i analizujemy każdą z przedstawionych przez związki zawodowe propozycji - oznajmił przedstawiciel sieci.

Kliknij, aby przeczytać o żądaniach NSZZ Solidarność

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • lww sląska 11.02.2017

    Moim zdaniem należy walczyć o zmianę przepisów o ruchu ciągłym które by uwzględniały dodatki za uciążliwość systemu i pracę w święta.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.