21.05.2018/14:53

Skala prób omijania zakazu handlu w niedziele może wypaczać rynek

Podczas kończącej tegoroczny Kongres Rynku FMCG 2018 debaty „Nowe rozdanie w handlu. Zmiany w prawie wymuszają transformację branży”, jej uczestniczka Dorota Pokrop z firmy Ernst & Young przestrzegała, że zbyt daleko idące próby obchodzenia zakazu handlu w niedziele mogą prowadzić do wypaczenia sytuacji na rynku.

Debata poświęcona wpływowi zmian w prawie na funkcjonowanie handlu detalicznego w Polsce wskazywała na różne zagrożenia dla funkcjonowania branży, nie tylko te płynące z samych regulacji, ale też związane z pomysłami przedsiębiorców na adaptację do nowego otoczenia prawnego. Dorota Pokrop, partner w dziale doradztwa podatkowego Ernst & Young przyznała, że w tym zakresie przedsiębiorcy wykazują się znaczną kreatywnością.

– To nie zaskakuje. Przypomnijmy, że co prawem nie jest zabronione, to jest dopuszczalne. Przy prawie o tak niskiej jakości jest naturalne, że przedsiębiorcy penetrują możliwości kontynuowania działalności w niedziele, mimo zakazu. W pewnym sensie taka kreatywność może nawet cieszyć. Co jednak cieszyć nie może, to fakt, że sposób i skala takich prób prowadzą do wypaczenia rynku. Zatem samo poszukiwanie sposobów adaptacji do przepisów jest pozytywne, natomiast budowanie zupełnie sztucznych struktur, czyli de facto obchodzenie prawa, wydaje się jednak szkodliwe – uważa ekspertka.

Zdaniem Doroty Pokrop ważne jest, w jakim kierunku będzie się rozwijać sytuacja, jak prawodawcy będą reagować na próby podejmowane przez handel, a także – jak z kolei handlowcy będą się do kolejnych nowelizacji prawa adaptować.

– Wydaje mi się, że w krótkiej perspektywie czasowej ustawodawca nie wykaże ochoty do wycofania się z ustawy ograniczającej handel w niedziele, a skoro widać w niej tyle nieszczelności, pojawią się próby uszczelniania przepisów. Przyglądając się innym procedowanym regulacjom, dotyczącym handlu detalicznego, można odnieść wrażenie, że branża nieco ustawodawcy „podpadła”. Stanowiący prawo podejmują różne kroki, żeby jednak trochę życie handlowcom utrudniać – wyraża opinię ekspertka Ernst & Young.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.