24.08.2017/09:18

Skarbówka ma nowy sposób na nieuczciwych przedsiębiorców

Urzędnicy skarbowi, korzystając z JPK Paragon, będą porównywać obroty firm z tymi wykazywanymi przez konkurencję, by namierzyć przedsiębiorców łamiących prawo – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

W jednolitym pliku kontrolnym (JPK), czyli zestawie informacji o finansach i transakcjach, który przedsiębiorcy przekazują fiskusowi, znajdą się dane o paragonach wydawanych klientom. Kontrolerzy skarbowi będą dzięki temu mogli porównać obroty danej firmy wykazywane przed wprowadzeniem JPK Paragon i sprawdzić, czy nie unikały podatków w przeszłości.

Cytowany przez „Dziennik Gazeta Prawna” wiceminister finansów Paweł Gruza wyjaśnia, że skarbówka będzie w stanie ustalić charakterystykę wystawiania paragonów przez obiekty handlowe i usługowe. Na bazie działań analitycznych, które są już w wielu państwach na Zachodzie, wyselekcjonowani zostaną przedsiębiorców, którzy dość liberalnie podchodzą do wystawiania paragonów fiskalnych. Gdy okaże się, że w porównaniu z poprzednimi miesiącami lub latami obroty wzrosły o kilkadziesiąt czy kilkaset procent, to kontrolerom zapali się lampka ostrzegawcza. JPK Paragon pozwoli też porównać firmę z jej konkurencją działającą w tej samej branży na tym samym terenie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.