15.05.2019/11:48

Sklep internetowy Żabki. Sieć analizuje dostępne opcje

Sieć Żabka prędzej czy później uruchomi sklep internetowy lub podobne rozwiązanie, jednak wciąż nie podjęła decyzji, w jakim modelu rozwijać będzie zakupy online. Jak przyznaje Adam Manikowski, wiceprezes Żabki, kwestia ta jest obecnie przedmiotem analiz w firmie.

W rozmowie z money.pl menedżer zauważa, że możliwych opcji jest dużo. - Trzeba dobrze przeanalizować, która będzie tworzyła największą wartość dla klienta, ale też będzie spójna z naszym modelem biznesowym - przyznaje.

Manikowski wymienia, że docelowym rozwiązaniem może być typowy sklep internetowy, albo model click&collect powiązany z platformą typu marketplace, ewentualnie click&collect w modelu popularnym w Chinach, czyli umożliwiający w ciągu pół godziny lub godzin odbiór zamówienia w pobliskim sklepie. Jednak decyzja nie została jeszcze podjęta.

Przedstawiciel Żabki w rozmowie z money.pl uniknął deklaracji, kiedy sieć uruchomi własny sklep internetowy; zarazem jednak podkreślił, że czas biegnie bardzo szybko i nawet firmy, które były dawniej przekonane że nie muszą handlować przez internet, gdyż klient potrzebuje fizycznego kontaktu z towarem, zmieniają swoją politykę i wchodzą w e-commerce.

Jednak Manikowski stwierdził też, że wejście w e-handel nie jest dla Żabki "tak krytyczne", ze względu na zagęszczenie sieci sklepów. Żabka ma obecnie już 5,6 tys. placówek, a do końca roku będzie ich około 6 tys.

- Przewagą Żabki jest to, że Żabka jest wszędzie. (...). Jak klient wyjdzie na ulicę, to wchodzi do Żabki i od razu może zrobić zakupy w sto kilka sekund - powiedział Manikowski portalowi money.pl.

Przypomnijmy, że Żabka w 2016 r. była bliska przejęcia internetowego supermarketu bdsklep.pl. Rozmowy na temat akwizycji były zaawansowane, jednak ostatecznie nie doszło do transakcji po tym, jak w Żabce nastąpiła rewolucja kadrowa.

Jednak wątpliwości co do tego, że Żabka docelowo będzie mocno obecna w kanale online, nie ma raczej nikt, kto śledzi rynek handlowy w Polsce. W ubiegłym roku prezes Żabki Tomasz Suchański wprost przyznał, że udostępniona już klientom możliwość odbioru przesyłek w sklepach sieci "to nie jest ostatnie słowo, jeśli chodzi o rozwój w sferze e-commerce".

Warto też podkreślić, że w ubiegłym roku do Żabki jako Chief Digital Officer dołączyła Katarzyna Kazior. To była szefowa jednego z największych graczy na rynku e-grocery w Polsce - Frisco.pl.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.