29.08.2019/09:16

Sklep z alkoholem 20 metrów od szkoły lub kościoła? Sąd zablokował taką możliwość

Sąd unieważnił uchwałę Rady Miejskiej w Bornem Sulinowie, która zmniejszała strefę wolną od alkoholu wokół szkół, kościołów, cmentarzy i placów zabaw z 50 metrów do 20 metrów - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Sąd co prawda potwierdził kompetencję gminy do samodzielnego określania zasad usytuowania na jej terenie miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, ale zarazem podkreślił, że zasady te powinny być zgodne z ogólnymi celami ustawy. To oznacza, że swoboda gminy de facto jest ograniczona przez obowiązek realizowania tychże celów - czyli gmina musi dążyć do faktycznego ograniczania spożycia napojów alkoholowych.

Zdaniem sądu, zapisana w uchwale odległość 20 metrów od szkoły czy kościoła jest zbyt mała aby uznać, że gmina faktycznie realizuje cel narzucony jej przez ustawę. Co istotne, Rada Miejska w żaden sposób nie uzasadniła zmiany lokalnego prawa, której dokonała. W sądzie starała się natomiast argumentować, że ustalając nową odległość wzięła pod uwagę umiejscowienie punktów sprzedaży alkoholu na terenie gminy.

źródło: "Rzeczpospolita"

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.