23.02.2021/01:00

Liczba sklepów spożywczych w Polsce spadła poniżej 100 tys.! Najszybciej ubywa najmniejszych i największych placówek

W zeszłym roku ubyło w Polsce prawie 1900 placówek handlowych, a ich ogólna liczba spadła poniżej 100 tys. - wynika z badania „Universe Update” firmy NielsenIQ. Tempo na poziomie 2 proc. rocznie jest wyraźnie słabsze niż w poprzednich latach, gdy ten wskaźnik sięgał poziomu 4 proc. Najgorzej jest w przypadku kiosków, małych sklepów i - co nie jest niespodzianką - hipermarketów.   

Według danych firmy NielsenIQ liczba sklepów spożywczych w Polsce spadła do 99,4 tys. – Trend spadkowy jest obserwowany od ponad dekady, ale spadek z 2020 roku był ponad dwukrotnie niższy niż rok wcześniej. Odpowiadał za niego najmniejsze placówki — kioski, sklepy monopolowe oraz przede wszystkim, najmniejsze sklepy spożywcze. Odwrotny trend towarzyszył supermarketom i dyskontom, ale to średnich sklepów spożywczych przybyło w 2020 roku najwięcej - blisko 600 placówek – komentuje Konrad Wacławik, Head of Retailer Services Poland w agencji NielsenIQ.

Z badania wynika, że z pandemią najlepiej radzą sobie supermarkety, dyskonty i średnie sklepy spożywcze (od 41 do 100 mkw). Wszystkie one zwiększyły liczebność oraz udział w sprzedaży. To efekt tego, że są zlokalizowane stosunkowo blisko miejsc zamieszkania dużych grup ludzi, a jednocześnie oferują odpowiednio szeroki asortyment. To właśnie na tych elementach w dobie pandemii najbardziej zależy konsumentom.  

Na drugim biegunie znalazły się placówki małoformatowe i sklepy o największym metrażu. Procentowo najwięcej straciły kioski (11 proc.) oraz hipermarkety i małe sklepy spożywcze (po 5 proc.). Pod względem ilości zamkniętych placówek liderem była ta ostatnia kategoria – w ciągu roku ubyło 1670 placówek tego typu. Z kolei w przypadku hipermarketów spadek związany jest głównie z zamknięciami sklepów sieci Tesco. Pod kreską były też drogerie.

– Zarówno małe sklepy spożywcze z węższą półką produktów, jak również sklepy alkoholowe i drogerie, głównie te spoza czołowych sieci, gdzie można dokonać zakupów tylko wybranych produktów, zakończyły rok z mniejszą liczbą placówek. Utrzymuje się również trend spadkowy w kanale kiosków, co pokazuje duże trudności, z jakimi mierzy się obecnie ten kanał sprzedaży i z pewnością zmusza właścicieli tego typu placówek do szukania rozwiązań pozwalających pozostać atrakcyjnym dla konsumenta – dodaje ekspert NielsenIQ.

Wacławik dodaje, że na rynku nadal jest miejsce na formaty sklepów, które odpowiadają na takie potrzeby, jak wysokie tempo życia, wygoda, ale również bezpieczeństwo sanitarne.

”Universe Update” to cykliczne badanie liczby sklepów w Polsce służące do ekspandowanie danych sprzedażowych z próby sklepów. Aktualizacja odbywa się dwa razy w roku za pomocą dwóch metod: spisu placówek handlu wielkoformatowego oraz badania na podstawie próby establishment survey wykorzystywanego do zbierania informacji o sklepach handlu małoformatowego. Badanie pozwala ustalić liczbę sklepów oraz ich charakterystykę. Wyniki „Universe Update” są publikowane w konkretnym momencie w roku, w tym przypadku jest to stan na listopad 2020 r. Wyniki badania są kombinacją dwóch źródeł. Dla wszystkich głównych sieci handlowych Nielsen posiada pełne dane o liczbie placówek. Natomiast pozostała część rynku to wynik estymacji na podstawie spisu w terenie przeprowadzanego przez ankieterów w próbie obszarów w całej Polsce. Kryteria i definicje różnych typów sklepów według Nielsena i GUS-u różnią się od siebie.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także