27.12.2016/15:08

Sklepy będą karane za nieprzekazywanie nadwyżek żywności? Przedłużają się prace nad nową ustawą

Już po raz drugi przedłużony został termin na przygotowanie sprawozdania senackich komisji o projekcie ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności. Pierwszy termin upływał 26 września br., później zamieniono tę datę na 31 grudnia br., a teraz przesunięto termin aż na 28 lutego 2017 r.

Przypomnijmy, w ostatnich tygodniach doszło także do zmiany przedstawiciela wnioskodawców w dalszych pracach nad projektem. Mieczysława Augustyna, senatora z ramienia Platformy Obywatelskiej, zastąpił Antoni Szymański z Prawa i Sprawiedliwości.

Projekt ustawy o którym mowa powstał z inicjatywy senatorów zasiadających w Komisji Rodziny, Polityki Społecznej i Senioralnej. Komisja ta już w lipcu wniosła do marszałka Senatu o podjęcie postępowania w sprawie inicjatywy ustawodawczej. W poprzedniej kadencji Sejmu posłowie pracowali nad podobnym projektem, przygotowanym przez grupę posłów PiS, jednak wówczas, pomimo deklaracji poparcia ze strony wszystkich parlamentarnych sił politycznych, ze względu na końcówkę kadencji ustawy nie udało się uchwalić.

Najnowszy projekt ustawy nakłada nowe obowiązki na sklepy z żywnością o powierzchni przekraczającej 250 mkw. Takich placówek jest w Polsce ok. 20 tys. Sklepy te zostałyby zobowiązane do podpisania umów z organizacjami pożytku publicznego na przekazywanie żywności na cele charytatywne, a jeśli tego nie zrobią, grozić będzie im 5 tys. zł kary.

Projekt przewiduje też nałożenie na sprzedawców żywności specjalnej opłaty za wytwarzanie odpadów, rozumianych jako "produkty spożywcze przeterminowane lub nieprzydatne do spożycia". Za każdy kilogram takich odpadów, sklep musiałby naliczać i odprowadzać 10 gr. Kara za nieprzestrzeganie tego przepisu wahałaby się w granicach od 500 do 10 tys. zł.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi co do zasady popiera kierunek, w którym zmierzają proponowane przepisy, ale równocześnie zamierza dążyć do usunięcia z projektu najbardziej kontrowersyjnych zapisów, dotyczących karania sklepów za marnowanie żywności. MRiRW myśli o zaproponowaniu odwrotnego mechanizmu: ulg podatkowych dla sieci, które będą przekazywać żywność na cele społeczne.

Wydaje się dość prawdopodobne, że do projektu wprowadzonych zostanie szereg zmian. W listopadzie br. o tym, na jakim etapie znajduje się projekt ustawy, wypowiedział się podczas jednego z posiedzeń senackiej komisji Mieczysław Augustyn. - Napłynęło dosyć dużo wniosków różnorodnych. Jesteśmy z legislatorami po przeglądzie tych wszystkich wniosków. 90 parę procent z nich jest o aplikowania do ustawy. (...) Rzecz jest rzeczywiście pilna i warto, żebyśmy pana przewodniczącego Szymańskiego wspierali w tym, żeby udało się [tę ustawę] przeprowadzić - zaapelował senator PO.

Czytaj także:
Co dalej z pracami nad ustawą obligującą sklepy do przekazywania żywności potrzebującym?

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.