04.09.2019/15:15

Sklepy będą potrzebowały licencji, aby sprzedawać papierosy i wyroby tytoniowe?!

Grzegorz Juszczyk, szef Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zaproponował w środę wprowadzenie w Polsce obowiązkowych licencji dla sklepów na sprzedaż papierosów i wyrobów tytoniowych. System miałby działać na analogicznej zasadzie, jak w przypadku zezwoleń na sprzedaż alkoholu.

Propozycja została ogłoszona podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Juszczyk zauważył, że podobne opłaty licencyjne za sprzedaż wyrobów tytoniowych obowiązują już m.in. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Francji, Finlandii, czy na Węgrzech.

W zamyśle NIZP, pieniądze z opłat trafiałyby do Funduszu Zdrowia Publicznego. Symulacje wykonane przez NIZP pokazują, że rocznie mogłoby to być nawet ok. 273 mln zł (przy opłacie 2100 zł i 130 tys. punktów sprzedaży). Najniższe wpływy uwzględnione w symulacji wyniosły 53 mln zł (przy opłacie 525 zł i 100 tys. punktów sprzedaży).

Próbowaliśmy skontaktować się z Ministerstwem Zdrowia aby zapytać, czy do resortu wpłynęła już propozycja NIZP i na ile realna jest szansa, że staną się obowiązującym w Polsce prawem. Jednak nikt z Biura Komunikacji nie odbierał telefonu. Jak tylko uzyskamy stanowisko MZ, zaktualizujemy artykuł.

Podczas środowej prezentacji Grzegorz Juszczyk podkreślał, że aż 25-26 proc. dorosłych Polaków pali wyroby tytoniowej. Częściej czynią to mężczyźni (31 proc.) niż kobiety (21 proc.) - wynika z badań NIZP-PZH oraz CBOS przeprowadzonych w 2018 r.

Ponadto palenie tytoniu to czynnik ryzyka, który najbardziej odpowiada za utracone lata życia w zdrowiu ogółem. Polacy palący tytoń tracą z tego powodu aż 17 proc. życia w zdrowiu, podczas gdy w Europie Zachodniej współczynnik ten wynosi 13 proc.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

 • Mateusz M 05.09.2019

  Widać, że pis wyciąga pazerne łapy po kasę gdzie się da - ale vipowskie samoloty, limuzyny, premie i posady dla Misiewiczów kosztują, potrzeba na to wielu miliardów, no i jeszcze kiełbasa wyborcza. Ale może wyborcy wymrą wcześniej bo Polska jest jedynym krajem w Europie, gdzie zaczęła się zmniejszać średnia długość życia.

 • jack 05.09.2019

  ocipiał z 3 -4 % marży doprowadzi do tego że fajki bedą dostępne tylko w szarej strefie

 • Altrja 04.09.2019

  Kto handluje to wie ile się zarabia na punkcie sprzedazy.

 • Groszek 04.09.2019

  Tak, wprowadzcie następny podatek i zajebcie przedsiębiorczość w Polsce !!! Ale skąd weżmiecie kasę na obietnice....

 • darc 04.09.2019

  Sprzedaż już teraz jest nieopłacalna. Skąd on chce wziąć te 273 mln zł? Większość masowo wycofa się ze sprzedaży tych wyrobów. Następny geniusz...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.