29.06.2020/13:00

Sklepy Kaufland obsłużyły już ponad 50 tysięcy paczek DHL Parcel

W marketach Kaufland obsłużono już ponad 50 tys. przesyłek DHL Parcel. Z usługi uruchomionej przez sieć wspólnie z Pointpack.pl można skorzystać w 133 sklepach Kaufland. Dane pokazują, że możliwość skorzystania z usług kurierskich przy okazji zakupów zyskuje na popularności.

Kaufland wprowadził usługę nadawania i odbierania przesyłek DHL Parcel w kwietniu 2019 roku. Początkowo mogli z niej korzystać klienci sieci w 30 lokalizacjach – dziś jest dostępna w 133 sklepach Kaufland w całej Polsce. Przesyłki DHL Parcel można odbierać i nadawać w punktach informacyjnych w godzinach pracy marketów, np. przy okazji codziennych zakupów. Od chwili uruchomienia usługi aż do połowy czerwca 2020 r. skorzystano z niej  ponad 50 tysięcy razy.

- Klienci cenią sobie usługę nadawania i odbierania przesyłek kurierskich w naszych sklepach, ponieważ zapewnia im wygodę i oszczędność czasu, a jego rosnąca popularność to najlepszy dowód na to, jak ważne znaczenie ma multifunkcjonalność obiektów handlowych   – mówi Maja Szewczyk, dyrektor Działu Komunikacji Korporacyjnej Kaufland Polska.

Za wdrożenie rozwiązania na terenie wybranych marketów Kaufland odpowiedzialna była spółka Pointpack. Z kolei za realizację samej usługi – firma logistyczna DHL. Według danych w sklepach Kaufland obsługiwanych jest nawet 1600 przesyłek tygodniowo.

- Możliwość nadawania i odbierania przesyłek w placówkach handlowych to rozwiązanie, które doskonale odpowiada na potrzeby konsumentów. Jednym z najważniejszych dla nich kryteriów wyboru opcji doręczenia przesyłki jest wygoda odbioru. Stąd spektakularny rozwój obsługi klientów w tak zwanych punktach partnerskich. Trend związany z odbiorami w punktach staje się coraz bardziej znaczący i jest widoczny szczególnie wśród osób pracujących, mobilnych,  którzy wyjątkowo cenią sobie efektywne wykorzystywanie czasu i możliwość połączenia wielu codziennych spraw. Przykładem mogą być zakupy i wygodny odbiór przesyłki. W przypadku sieci Kaufland dużym plusem jest bliskość od miejsca zamieszkania, dogodne godziny odbioru paczki i długi czas przewidziany na jej odbiór - przesyłka czeka na odbiorcę w placówce aż 7 dni – wyjaśnia Magdalena Bugajło, dyrektor ds. Komunikacji i PR w DHL Parcel.

Zapewnienie klientom kompleksowej oferty usług przyświeca strategii realizowanej przez sieć Kaufland. Osoby odwiedzające markety mogą skorzystać nie tylko z usług kurierskich, ale także zlokalizowanych przy wybranych obiektach paczkomatów, stacji paliw czy stacji ładowania samochodów elektrycznych. Ponadto na terenie sklepów sieci znajdują się np. apteki czy punkty gastronomiczne.

W całej Europie Kaufland ma ponad 1300 sklepów i zatrudnia ok. 130 000 pracowników. W Polsce sieć posiada aktualnie 224 markety i zatrudnia ok. 16 000 pracowników.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.