20.03.2020/11:52

Sklepy małych formatów w czasach zarazy. Dane sprzedażowe z pierwszych tygodni epidemii!

Potężne wzrosty sprzedaży w niektórych kategoriach. Liderem wzrostów… spirytus i mydło. Niewielki spadek sprzedaży ważnych kategorii spowodował, że łączne obroty małych sklepów wzrosły tylko nieznacznie.

W sklepach małoformatowych do 300 mkw pierwszą zmianą jaką można było zaobserwować w związku z epidemią koronawirusa był wzrost popytu na mydła, obserwowany już w ostatnim tygodniu lutego. Jak pokazują dane CMR, większe zmiany sprzedaży niektórych kategorii spożywczych, głównie żywności z dłuższym terminem przydatności do spożycia, można było zauważyć już w ostatnich dniach lutego, kiedy w mediach coraz częściej pojawiały się doniesienia o wykryciu przypadków zachorowań w kolejnych krajach europejskich, większe wzrosty odnotowano dopiero w pierwszym tygodniu marca, przy czym dla większości wrażliwych kategorii szczyt odnotowano w dniu podania informacji o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce.

Kategorią, dla której odnotowano największe wzrosty sprzedaży, był spirytus – w pierwszym tygodniu marca w sklepach małofrmatowych wydatki na tę kategorię były prawie 4 razy wyższe niż zwykle – podobną dynamikę miała w tym czasie również sprzedaż mydeł.

Dwukrotnie więcej niż w przeciętnym tygodniu klienci sklepów małoformatowych wydali wówczas na kaszę i ryż. Kilkudziesięcioprocentowe wzrosty wartości sprzedaży odnotowały również takie kategorie jak mąka, makaron, warzywa w puszkach czy sól. Znaczące wzrosty zaraportowano dla takich kategorii jak konserwy, dania gotowe a także suche produkty spożywcze (np. kasze, płatki zbożowe, ryż) oraz mydła, środki czyszczące, spirytus. Dla większości z tych kategorii wyraźnie wzrosła zarówno liczba jak i średnia wartość transakcji, co sugeruje dokonywanie zakupu „na zapas”.

Łącznie wartość sprzedaży, jak i liczba transakcji w sklepach małoformatowych do 300 mkw w ostatnich dwóch tygodniach (od 24 lutego do 8 marca 2020 r.) w sklepach małoformatowych do 300 mkw była tylko nieznacznie wyższa niż w dwóch poprzednich, ponieważ mimo sporych wzrostów różnych mniej znaczących kategorii spożywczych niewielkie spadki odnotowały najważniejsze dla tego kanału kategorie, m.in. piwa i wódki.

CMR nie dysponuje jeszcze pełnymi danymi z tygodnia 9-15 marca 2020, w którym to zapadła decyzja o zamknięciu szkół i przedszkoli oraz wprowadzono zalecenia pozostawania w domu, ale informacje z części sklepów (głównie z handlu niezależnego) pokazują, że to właśnie wtedy Polacy masowo ruszyli na zakupy. W drugim tygodniu marca 20120 można się spodziewać dwucyfrowej dynamiki całkowitej wartości sprzedaży w porównaniu z pierwszym tygodniem oraz kilkukrotnie wyższej wartości sprzedaży w najbardziej wrażliwych na epidemię kategoriach.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.