08.08.2016/09:37

Sklepy z e-papierosami czeka rewolucja

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych wprowadza istotne zmiany dotyczące branży papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych. Zmiany dotyczą również działalności punktów sprzedaży detalicznej papierosów elektronicznych zlokalizowanych w obiektach handlowych.

Jedną z najważniejszych zmian, które wprowadza nowelizacja ustawy, jest zakaz reklamy i promocji papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych. Oznacza to m.in. zakaz ekspozycji w punktach sprzedaży logotypów marek papierosów elektronicznych. Niedozwolone będzie stosowanie jakichkolwiek materiałów promocyjno-reklamowych, takich jak plakaty, ulotki, bilownice, woblery. Wszystkie punkty sprzedaży zobowiązane będą do bezwzględnego przestrzegania zakazu sprzedaży produktów osobom niepełnoletnim, a ich pracownicy uzyskają możliwość sprawdzania pełnoletności klientów. 

Papierosy elektroniczne (i wszystkie ich elementy sprzedawane odrębnie), pojemniki zapasowe z płynami zawierającymi nikotynę do uzupełniania w e-papierosach dostępne w sprzedaży będą musiały spełniać restrykcyjne wymagania techniczne, które w znaczący sposób podniosą poziom bezpieczeństwa konsumentów.  Opakowania jednostkowe będą musiały zawierać szczegółowe oznaczenia i informacje zdefiniowane w ustawie - w tym ostrzeżenia zdrowotne - oraz być zgodne ze standardami CLP. Każdy produkt tej kategorii oferowany na rynku polskim będzie musiał być zgłoszony przez producenta lub importera w rejestrze produktów wprowadzanych do obrotu prowadzonym przez Inspektora ds. Substancji Chemicznych. Jednocześnie wszyscy dystrybutorzy papierosów elektronicznych i pojemników zapasowych zobowiązani będą do utrzymywania systemu gromadzenia i przetwarzania informacji o wszelkich podejrzewanych przypadkach niepożądanego działania produktu, podobnego do wymaganego na rynku farmaceutycznym. Wprowadzenie do obrotu produktów nie spełniających powyższych wymagań lub naruszenie wielu wymagań organizacyjno-technicznych określonych w ustawie będzie grozić odpowiedzialnością karną (kara grzywny do 200 tys. złotych lub kara ograniczenia wolności lub obie te kary łącznie). Takiej samej karze będzie podlegać sprzedaż e-papierosów przez internet lub na odległość. 

Wraz z wejściem w życie przepisów ustawy na terenie obiektów handlowych będzie obowiązywał zakaz palenia papierosów elektronicznych polegający – zgodnie z definicją zawartą w ustawie - na „spożyciu pary zawierającej nikotynę, wydzielanej przez papieros elektroniczny”. 

- Naszym zdaniem nowa ustawa w zasadniczy sposób wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i jakości produktów dostępnych na rynku. Tym samym  będzie ważnym impulsem dalszego rozwoju branży papierosów elektronicznych i przyczyni się do wzrostu zaufania konsumentów do tej kategorii produktów – mówi Jerzy Jurczyński z największej europejskiej sieci sprzedaży papierosów elektronicznych eSmoking World.  

Ustawa oczekuje na podpis prezydenta. Wejdzie w życie w terminie 14 dni od jej ogłoszenia. 

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • Trąba 11.08.2016

  @Papka, @Angelo jak długo idzie przesyłka z reddoga? Bo chyba też się skuszę na jakieś większe zamówienie... Dopóki jeszcze mogę :)

 • Papka 10.08.2016

  Dobry pomysł @Angelo, Dzięki. Jak nie znajdę w stacjonarnym do wypłaty to skorzystam z reddoga :)

 • Angelo 10.08.2016

  @Papka może zrób sobie zapas na jakiejś stronie internetowej zanim jeszcze możesz? Ja ostatnio obkupiłem się na reddogu. Wydałem sporo, ale chcę mieć zapas... Też wapuję Haka i niestety, nie wszędzie można je dostać stacjonarnie.

 • Papka 09.08.2016

  Też wapuje Haka i już się rozglądałam po stacjonarnych i... nigdzie nie ma. Mam nadzieję, że w końcu je znajdę bo mają moje ulubione smaki.

 • liri 09.08.2016

  @Najka Foof'a łatwiej dostać nić Haka

 • Najka 09.08.2016

  @Bubble ja palę foofa i też już obczajałam stacjonarne stanowiska także wiem gdzie można kupić. U ciebie w mieście też powinno się coś znaleźć.

 • Vaper 08.08.2016

  Dziękujemy Jerzy za twój wkład w obecny wygląd ustawy! Ładnie to wszystko spierdoliłeś!

 • Bubble 08.08.2016

  Szkoda, że w internecie nie będzie można kupować, to bardzo ułatwiało sprawę. Nie wiem gdzie teraz dostanę swoje liquidy haki. Muszę poszukać czegoś stacjonarnie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.