24.04.2018/16:57

Sklepy Żabka to placówki pocztowe. Mogą być otwarte w niedziele z zakazem handlu [TYLKO U NAS]

Jak ustalił portal wiadomoscihandlowe.pl, sieć Żabka znalazła sposób na to, jak zachęcić franczyzobiorców do otwierania sklepów w niedziele z zakazem handlu. Sieć twierdzi, że jej sklepy, jako placówki pocztowe, będą mogły funkcjonować w dni, w które zamknięte pozostaną lokale większości konkurentów. Do otwierania sklepów w niedziele franczyzobiorców Żabki zachęcać ma też zmodyfikowany system wynagrodzeń, uwzględniający premie za handel w "niehandlowe" dni. Działania Żabki wydają się śmiałe, ale przy tym całkowicie legalne.

Jak wynika z naszych informacji, począwszy od środy 25 kwietnia franczyzobiorcy sieci będą otrzymywać naklejki z napisem "Placówka pocztowa", do wyeksponowania na drzwiach sklepu. Udało nam się potwierdzić tę informację w trzech źródłach; widzieliśmy także wzór wyprodukowanej naklejki.

Jak to możliwe, że sklepy spożywcze mogą być jednocześnie placówkami pocztowymi? Najprawdopodobniej to efekt współpracy Żabki z Pocztą Polską i DHL.

- Status placówki pocztowej sklepów Żabka wynika z umów zawartych z operatorem pocztowym i funkcjonuje w sieci od 2012 roku, a obecny status wynika bezpośrednio z poszerzonej umowy zawartej z operatorem pocztowym w 2015 roku – wyjaśnia w odpowiedzi na nasze pytania biuro prasowe Żabki. – Umowy te zostały zawarte w związku z rozpoczęciem świadczenia wybranych usług pocztowych i były szeroko komunikowane wcześniej. Ostatnim przykładem jest poszerzenie współpracy z Pocztą Polską w ubiegłym roku – dodają przedstawiciele firmy Żabka Polska.

Od 15 listopada ub.r. we wszystkich Żabkach odbierać można paczki DHL. Z kolei w ostatnich tygodniach sieć sklepów rozszerzyła sojusz z Pocztą Polską z 400 punktów click&collect na ok. 1 tys. lokalizacji. Docelowo usługa może zostać wdrożona we wszystkich 5 tys. sklepów Żabka/Freshmarket.

Słowa Żabki znajdują odzwierciedlenie we wpisach w KRS. Redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl sprawdziła w ten sposób kilkadziesiąt franczyzobiorców Żabek z różnych miast Polski. W większości przypadków natrafiliśmy na kod PKD 53.20.Z oznaczający "pozostałą działalność pocztową i kurierską". Taki kod wpisany był przy tych podmiotach już od kilku lat.

Zakwalifikowanie Żabek jako placówek pocztowych oznacza, że sklepy te nie będą objęte zakazem niedzielnego handlu. Jednym z wyjątków zapisanych w obowiązującej od marca br. ustawie są bowiem "placówki pocztowe w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe".

Jak czytamy w ustawie Prawo pocztowe, za placówkę pocztową należy uznać "jednostkę organizacyjną operatora pocztowego lub agenta pocztowego, w której można zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej lub która doręcza adresatom przesyłki pocztowe lub kwoty pieniężne określone w przekazach pocztowych, albo inne wyodrębnione i oznaczone przez operatora pocztowego miejsce, w którym można zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej lub odebrać przesyłkę pocztową lub kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym".

Dodaj komentarz

50 komentarzy

 • POLAK 29.07.2022

  ZABKI POWINNY BYC TEZ ZAMKNIETE W NIEDZIELE I SWIETA A POZA TYM NARUSZAJA CISZE NOCNA GDYZ SA OTWARTE DO 23 TYLKO W TYM CZLYM INTERESIE ZABKI TO CHRABJA RYDZYK MACZA PALCE I JEMU WSZYSTKO WOLNO GDZIE ZABKI MAJA 40% UTARGU Z USLUG POCZTOWYCH TO JES KLAMSTWO CZAS BY TE SKLEPY BYLY ZAMKNIETE ROWNIEZ W NIEDZIELE I SWIETA

 • ktośtamnapewno 21.07.2019

  Kurłaaaaaa, a czemu uważają że niedziele z zakazem handlu są teraz handlowe? Kurłaaaaaa

 • leo 18.03.2019


  Kolejna fikcja. Próbowalem skorzystać i opłacic czynsz jak to zwykle robie w placówkach pocztowych, nic z tego nie wyszlo. Prawo ma być prawem a nie furtka dla kretaczy i cwaniaków.

 • qq 14.05.2018

  W mojej lokalizacji już dwa sklepy Fresh tak działają i jaką się świetnie a za ladą stoją nie właściciele lecz normalni etatowi pracownicy. Wystarczyło przykleić naklejkę AGENCJA POCZTOWA i wszystko gra. To pokazuje jakie mamy dziurawe prawo i kreatywnych przedsiębiorców.

 • olo 09.05.2018

  no na pewno tylko do pracy będą przychodzić studenci, osoby mające trudną sytuację życiową.... na pewno.. właściciel powie personelowi przychodzić w niedziele i dupa muszą.. więc niech sobie otwierają ale niech właściciele stoją

 • dawiddawidowski 08.05.2018

  Dzięki temu nie tylko właściciel żabki będzie mógł pracować w niedziele. To ułatwi przyjmowanie do pracy osób, ktre chcą pracować w niedziele, bo mają taką sytuacje życiową.

 • Kamrat 08.05.2018

  Do tego prowadzą wszelkie ograniczenia wolnego rynku. Później przedsiębiorcy muszą szukać różnych sposobów na prowadznie legalnej działalności.

 • fix 08.05.2018

  Nie ma powodu do krzyku. Większośc żabek i tak jest w niedziele otwarta zgodnie z prawem. To takie ułatwienie dla nielicznych

 • macnamara 08.05.2018

  Żabki i tak są otwarte w niedziele, mają wtedy pewnie duży ruch, więc właściciele szukają sposób jak zatrudnić dodatkowy personel, ludzi dla których paraca w niedziele to konieczności jak dzienni studenci, dobry, prospołeczny pomysł

 • nicolas 08.05.2018

  I dobrze, znaleźli sposób jakw zgodzie z prawem lekko zmodyfikować profil firmy, żeby móc w spokoju ducha otwierać sklep w niedziele – gratki!

 • kastorf 08.05.2018

  Przytłaczająca większość żabek i tak może pracować w niedziele, w zgodzie z prawem i legalnie, wiec to jest takie uchylenie drzwi dla bardzo wąskiej grupy ajentów.

 • Qba 27.04.2018

  Co więcej stali sie też siecią kawiarnii Żabka Cafe

 • Wanda 27.04.2018

  Jeśli ktoś z siebie robi idiotę w przypadku, to chyba posłowie, którzy przygotowali taką a nie inną ustawę, że trzeba takie kombinacje czynić, aby zarobić na zycie

 • Paweł 27.04.2018

  Gratuluję pomysłowości, serio. Po prostu znaleźli sposób na działalność w niedziele zgodnie z prawem, gdzie tu problem?

 • Adis 27.04.2018

  Flexibility znacie takie słówko? Jeżeli ktoś dostosowuje działalność pod kątem nowego prawa, to go przecież nie omija, wszystko zgodnie z prawem

 • Tragedia 26.04.2018

  a czemu otwieramy bo wszyscy się boją i nikogo nie motywuje 350zł tylko że przez to nie wypociny to co sieć wyznaczyła a to oznacza że zabiorą mam dużo więcej z tego co płacą ajentów

 • Zorientowany 26.04.2018

  @wolnaNiedziela - masz 100% racji. Fundusz będzie miał zyski ze sprzedaży a ajenci dostaną po dupie kary za otwarcie sklepów. Po pierwszych wyrokach sądowych (za kilka lat bo mamy wolne sądy) będzie wrzask że zostali oszukani.

 • Mrozomrozo 26.04.2018

  Do wszystkich krzykaczy popierających zakaz handlu w niedzielę : nie chcesz nie kupuj i daj innym prawo wyboru !!! Nikt mi nie będzie mówił a tym bardziej ten karakan kaczyński co mam robić w niedzielę. A poza tym to nie wybierajcie się krzykacze w wolne niedziele do kina, zoo czy restauracji - tam też pracują ludzie wy fałszywi jak beata szydło obłudnicy...

 • wolnaNiedziela 25.04.2018

  Jaka franczyza ? po prostu któregoś dnia Zabka uznała że będzie to Franczyzobiorca nie Ajent . Cała obecna akcja to próba powiedzenie inspekcji pracy "sprawdzam" i i oczekiwanie co będzie dalej , tylko że ryzyko konsekwencji oraz wszczętej przy okazji kontroli pewnie bardzo drobiazgowej ponosi prowadzący sklep . Jak PIP się uprze to wyda decyzje o karze i kropka. Ewentualne rozstrzygnięcia sądowe będą zapadały za wiele miesięcy lub lat . Menagerowie Zabki akurat maja te ewentualne problemy w poważaniu ważne by w tabelkach im wyglądało dobrze . Ajent (franczyzobiorca ) nie jest Kowalski czy Nowakiem jest tylko numerkiem w tej tabelce .

 • alkohol na poczcie ? 25.04.2018

  A alkohol można sprzedawać na poczcie ? Nie cofną koncesji ?

 • Pextreme 25.04.2018

  Hmmm niech franczyzobiorcy upewnia się w instytucjach typu inspekcje pracy itp czy rzeczywiście tak to wygląda ponieważ po telefonie do inspekcji pracy otrzymałam odpowiedź że jak najbardziej jest możliwość otwarcia sklepu w niedzielę objęta zakazem handlu ale tylko w sytuacji gdzie minimum 70 % transakcji będzie związana z usługami pocztowymi ( paczki rachunki itp ) a nie oszukujmy się że są marne szanse na zrealizowanie tego. W przypadku nie spełnienia ww warunków będą nakładane kary.

 • Arbiter 25.04.2018

  PIS wprowadza u nas system nakazowo-rozdzielczy o strukturze mafijnej, gdzie decyzje zapadają poza Sejmem i rządem w komitecie centralnym partii o strukturze dyktatorskiej. Każdy sposób na walkę z ograniczeniami wprowadzanymi przez pis jest dobry.

 • Piotr 25.04.2018

  Trzeba pracować na jednym etacie to wtedy będzie czas na zakupy. We Francji markety są otwarte do 19.30 i o dziwo wszyscy zdążą zakupy zrobić tylko w Polsce wciąż coś nie pasuje . Jestem za wolnymi niedziela ale też sobotami !!!!!!.Trzeba walczyć o godziwe zarobki i 8 godz. czas pracy a nie o więcej dni roboczych w tygodniu

 • bubu 25.04.2018

  gdyby wszyscy franczyzobiorcy zbojkotowali i nie otwierali żabek w niedziele, ( jeszcze mają wybór, ale już niedługo) to sieć musiałaby ustąpić, ale zawsze znajdzie się jakaś (fragment komentarza ocenzurowany przez moderatora) co koniecznie chce stać za ladą.

 • Tocznik 25.04.2018

  Szanuje, tak samo jak każdy inny sposób na obchodzenie tego debilnego przepisu.

 • qwwwwww 25.04.2018

  Spoko niech się rozwijają, dodają kolejne usługi itp. Jednak priorytetem niech będzie rebranding, zmiana wizerunku tych sklepów a także ceny które będą konkurencyjne dla innych sieci i sklepów. Takie małe osiedlowe sklepy sieciowe, z gęstą, rozbudowaną własną siecią mają przyszłość. Powinni też się skupić na dostarczaniu własnych sieciowych produktów do lokalnych klientów (własne busy) a także na tym, że klient zamawia przez sieć i odbiera w sklepie (różne mniej lub bardziej luksusowe produkty -zapakowane-) których nie ma standardowo na półkach w takich malutkich sklepikach. Tutaj niestety w przypadku Żabki jest kiepski wizerunek i solidność. Jeżeli chcą zaistnieć na rynku convenience to naprawdę muszą się solidnie przyłożyć i zmienić tak by być odbieranym pozytywnie przez szerszą grupę klientów

 • Ewa 25.04.2018

  Nie dziwie się że ludzie są wnerwieni. nie każdy pracuje w handlu i w niedzielę. Zabrali pewnego rodzaju dobro a nic w zamian. mało tego taka żabka tylko podniesie ceny bo jakoś musi się odkuć...

 • Labrador 25.04.2018

  Ha ha ha. (fragment komentarza usunięty przez moderatora). W naszej zabce jest ruch ogromny w dni powszednie a co dopiero swieta czy takie niedziele.... Prowadzimy paczki, rachunki, pieczywo, toto lotka nie mamy czasu się wyszczac - jesteśmy w 1 osobę na zmianie. Liczba klientów dziennie sięga ponad 800 osób. Utarg w piątek i sobotę dla jednej zmiany sięga 6 tysięcy .... Do tego trzeba dokładać towar. Mój prwcodawca nigdy nie pomaga, nadgodzina to 8 zł/h . jedynym jego obowiązkiem jest zaniedc utarg do banku (bo i przy towarze znajdzie frajera, który to zrobi) po czym przychodzi i twierdzi ze pada na pysk.... Umiera... Nie bądźmy smieszni, jeśli jest to punkt pocztowy to obslugujmy jedynie to ! Nie sprzedawajmy alkoholu w takim razie... Doraźnie tabletki i wode do popicia. Jak zwykle (fragment komentarza usunięty przez moderatora) ajent ma fuksa...

 • anonim 25.04.2018

  Tylko dla czego ci wszyscy co tak sie produkują tutaj ze to jest zło, że jest otwarta żabka w dni nie handlowe stoją w kolejce jako pierwsi w upalną niedzielę z lodem i piciem w ręce no i jeszcze pieczywko do tego i może zimne piwko bo jest gorąco. To trzeba kupić sobie lody w sobotę a w niedzielę iść na spacer do parku i wziąć ze sobą tego loda nabytego w sobotę .Chciał bym zobaczyć jak ten lód będzi wyglądać po 40 min spacerku i zimne picie też. To jest wybór Franczyzobiorców czy otwierają czy nie nikt nie zmusza jest ustawa o zakazie handlu chcą otwierać to otwierają jak nie to nie.

 • Hot-dog 25.04.2018

  Kiedy hot-dogi będą na poczcie?

 • podatnik 25.04.2018

  Art. 6. 1. Zakaz, o którym mowa w art. 5, nie obowiązuje:
  7) w placówkach pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe

  Art. 3. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
  placówka pocztowa – jednostkę organizacyjną operatora pocztowego lub agenta pocztowego, w której można zawrzeć
  umowę o świadczenie usługi pocztowej lub która doręcza adresatom przesyłki pocztowe lub kwoty pieniężne określone
  w przekazach pocztowych, albo inne wyodrębnione i oznaczone przez operatora pocztowego miejsce, w którym można
  zawrzeć umowę o świadczenie usługi pocztowej lub odebrać przesyłkę pocztową lub kwotę pieniężną określoną w przekazie
  pocztowym;

 • Nikolina 25.04.2018

  Brawo Żabka! Sklepy powinny być otwarte w niedzielę. Tyle że pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie. Pracuję w małym sklepiku i wcześniej za niedzielę dostawałam podwójną stawkę. Teraz - goła pensja... PIS nie robi nic dobrego, ni może tylko dla rodzin wielodzietnych. A reszta, musi dawać na 500+

 • Dzidek 25.04.2018

  Jeszcze niech zawiesza krzyże a będą mogli odprawiać mszę

 • normalny 25.04.2018

  haha brawo, (fragment komentarza usunięty przez moderatora) pis!

 • arus 25.04.2018

  czy na pewno Zabka spelnia warunek byca agentem pocztowym, ktory ma prawo prowadzic placowki pocztowe, zwolnione z zakazu pracy w niedziele ? agent pocztowy zawiera w imieniu operatora lub posredniczy w zawarciu umow miedzy operatorem a nadawcą, a przeciez odbior przesylki wyslanej przez sklep internetowy na podstawie umowy z operatorem nie jest czynnoscią agencyjną ... nadawcy przesyłek maja zawarte umowy z poczta bez posrednictwa biedronki ... gdyby biedronka przyjmowala przesylki i wplaty dla operatora to co innego ...

 • Aaaa 24.04.2018

  To niedługo nikt nie będzie pracował.bo ludzie już składają wypowiedzenia.
  A żabka tyle da pieniędzy.
  Życie rodzinne ma się tylko jedno.
  I nie kończy się tylko żabce i freshu.
  Biedacy.nie mają gdzie zakupów zrobić.
  A co robisz cały tydzień,gotujesz.to ruszcie swoje d...py i w tygodniu zrób zakupy.

 • Dawid 24.04.2018

  Ja na szybie auta zawiesze tabliczkę z napisem rower i będę mógł jeździć po ścieżkach rowerowych. Rower będę mieć w bagażniku!

 • aaaa 24.04.2018

  Nie rozumiem podniecenia tą sprawą. sam prowadzę kilka żabek. Dzięki extra kasie za otwieranie sklepu nasi pracownicy moga sobie naprawdę dobrze dorobić. Nie mam problemów z obssadą w takie święta. Oczywiście jest to jakiś rodzaj ominięcia praca. Jednak ktoś te ustawe napisał tak a nie inaczej. Jesli tylko żabka nie zacznie zmuszać do otwierania a dalej będzie zachęcać i dawac lepsze pieniądze za te dni to zyskaja wszyscy: pracownicy,żabka czy franczyzobiorcy. wszyscy ujadali,że w niedziele z zakazem nie ma gdzie zrobić zakupów. Teraz stękają,że prowadzi się handel. Otóż mamy takie czasy czasy,że pracownika nie zmusimy do niczego, więc o zadnym wyzysku nie ma mowy. Powiem więcej sa nawet kolejki na zmiany w takie dni.

 • 666 24.04.2018

  Nie ma to jak ośmieszać Sejm, Senat i ustawodawstwo w polskie i pozostawiać ludzi w rekach handlu z obcym kapitałem "nie zawsze do końca określonego", niestety w kilku przypadkach i polskiego, który za nic sobie ma prywatność, życie osobiste i rodzinne pracownika handlu - Człowiek jest liczbą. Żenada. W moim pojmowaniu w Państwie prawa, bezprawie.

 • frania2 24.04.2018

  Zastanawiam się do czego jeszcze Żabka jest zdolna, aby zmusić swoich franczyzobiorców o tyrania i nabijania im kiesy. Współczuję tym, który dają się nabierać na 10%, które będzie odjęte w rozliczeniu miesięcznym. Robienie z Żabek placówek pocztowych jest po prostu żenujące. Może by tak od razu zrobić tam CPN bez możliwości tankowania paliwa? Byłoby to równoznaczne z placówką pocztową z których większość pracuje w soboty do 14-ej a niedziele i tak wszystkie ma wolne, tym bardziej kurierzy DHL. Mam nadzieję , że Rząd zajmie się tym odpowiedni i ukróci to działanie a pograniczu prawa.

 • Ja 24.04.2018

  Darmozjady czyli kto?

 • lala 24.04.2018

  Albo zakaz albo nie.... To jest jakaś porażka.... Jestesmy tylko ludzmi i też mamy prawo do spedzania wolnych dni z rodziną....!!!!!!!!! A nie jakieś chore kombinacje ze poczta i kurier co to ma byc ze ktos zapłaci raz na miesiac lub dwa rachunek albo wysle paczke.... to to juz pozwala na to oby byly otwarte!!!! Żenada..

 • mimi 24.04.2018

  I tak oto głupia ustawa działa na niekorzyść obywateli, ludzie będą kupować śmieciowe jedzenie w drogiej sieciówce która wypompuje jeszcze więcej zysków za granicę, większość małych sklepów przegra walkę o niedzielnego klienta. Jak jest pogoda to może
  ludzie gdzieś wyjdą ale drugą jesienno zimową połowę roku będą w niedziele garować przy telewizorze zwłaszcza że zaraz gminy podniosą opłaty za parkowanie itp itd.
  A może posłowie wzięli by w końcu odpowiedzialność za kolejny bubel ustawowy i oddali pieniądze z podatków które zmarnowali nie pierwszy już raz

 • andos 24.04.2018

  Ta ustawa to krok wstecz...Zamknąć w niedzielę transport, hotele, restauracje, kina, apteki, szpitale, przejścia graniczne, komisariaty itd. Wszyscy do kościoła lub do parku...

 • Nalepszy 24.04.2018

  Bardzo dobrze darmozjady spacerki niedzielne chciałyby sobie urządzać

 • Waldek 24.04.2018

  Jak można nazywać franczyzobiorcą kogoś , kto nie jest właścicielem lokalu, towaru, wyposażenia itd. Wykonują tylko usługę dla wielkiego zagranicznego koncernu za którą to dostają około 4 % od obrotu netto. Okazuje się że osiedlowe małe sklepy zamiast zyskać na zakazie handlu ,to zyska na tym sieć Żabka. Mam nadzieję że nasz rząd już to zauważył i podejmie odpowiednie zmiany w ustawie.

 • Ja 24.04.2018

  No i tyle z tego zakazu.Narazie jest wybor-mozesz otworzyc ale nie musisz,kwestia czasu a dalej bedziemy zapierdzielac w niedziele i to juz nie bedzie nasz wybor.Porazka z ta ustawa

 • Gorgul 24.04.2018

  Do Piotra: oczywiście ze franczyza. Dawniej była ajencja, ale już nie

 • ede 24.04.2018

  ktoś myli placówkę pocztową z agencją pocztową, a to już dwa różne tematy. nie wiem czemu tak biznes chce omijać przepisy

 • Piotr 24.04.2018

  Żabka nie ma franczyzobiorców, tylko ajentów - zasadnicza różnica!

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.