12.06.2020/14:23

Słabość Tesco trampoliną do sukcesu sieci Kaufland w Polsce

Od kilku miesięcy portal wiadomocihanndlowe.pl publikuje systematycznie informacje o przejęciu przez sieć Kaufland Polska kolejnych lokalizacji po hipermarketach Tesco, których Brytyjczycy musieli się pozbyć w ramach restrukturyzacji i pozyskania finansowania na bieżącą działalność na polskim rynku. Słabość i strategiczne błędy Tesco mogą stać się trampoliną do sukcesu niemieckiej sieci supermarketów na naszym rynku.

„Silna ekspansja jest jednym z kluczowych elementów strategii sieci Kaufland. W związku z tym nieustannie monitorujemy rynek i poszukujemy nowych miejsc pod inwestycje, zarówno w największych miastach, jak i mniejszych miejscowościach” – komentują przedstawiciele niemieckiej sieci supermarketów w Polsce.

Od początku tego roku sieć Kaufland w Polsce powiększyła się już o 10 sklepów, w tym siedem przejętych po Tesco, dzięki czemu operator zarządza w naszym kraju siecią 223 marketów.

Kaufland z rozmysłem i precyzyjnie wybiera najlepsze lokalizacje z portfela Tesco, przykładami są  m.in. supermarkety, które operator otworzył w Warszawie (ul. Fieldorfa, ul. Stalowa), Wrocławiu (ul. Długa), Lublinie (ul. Orkana), Krakowie (ul. Wielickiej), czy w Gdańsku przy ul. Cienistej. Dzięki temu niemiecki operator buduje swoją pozycję w największych miastach kraju, gdzie znalezienie odpowiedniego miejsca pod sklep jest niezwykle trudne i kosztowne.

„Nasze decyzje za każdym razem poprzedzane są szczegółową analizą lokalnego rynku oraz czynników mających wpływ na rentowność danej inwestycji. Jej wyniki pozwoliły nam zdecydować o przejęciu sklepów, w których do niedawna funkcjonowało Tesco, a które po modernizacji i rebrandingu udostępniliśmy klientom w pierwszej połowie roku. Pod uwagę braliśmy m.in. infrastrukturę czy istniejącą w pobliżu konkurencję” – podkreślają przedstawiciele sieci Kaufland.

I dodają: „Decydując się na otwarcie sklepu w danej lokalizacji, wierzymy, że nasz koncept sprzedażowy odpowiada na potrzeby klientów, którzy w naszym markecie znajdą wszystko pod jednym dachem – szeroką ofertę artykułów, świeże produkty, korzystne ceny.”

Przejęcie siedmiu sklepów po Tesco powinno być widoczne w wynikach firmy jeszcze w tym roku. Pozytywny efekt ograniczy oczywiście pandemia i konieczność odbudowy trafiku klientów, co w obecnej sytuacji będzie dużym wyzwaniem. Warto dodać, że przejęcie ósmej lokalizacji Tesco, w Poznaniu powinno stać się faktem w ciągu kilku najbliższych 2 miesięcy. Kaufland złożył właśnie w UOKIK wniosek w tej sprawie.

Czy można spodziewać się przejęcia przez Kaufland kolejnych sklepów Tesco w Polsce? To bardzo prawdopodobne, wśród ok. 120 sklepów, które musiało zamknąć i sprzedać w ciągu ostatnich trzech lat, znajdują się jeszcze pojedyncze lokalizacje, które mogą być dla niemieckiego operatora atrakcyjne.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • zirytowany kolejkami klient 13.06.2020

    Kiedy kasy samoobsługowe w sklepie nr 3461? Kiedy normalne, mniejsze wózki na zakupy - do których nie trzeba się głęboko schylać?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.