07.07.2020/08:04

Śliwka kalifornijska – detaliczny must have na czas pandemii

Mimo że klienci mają coraz mniej obaw związanych z wizytami w sklepach, to wielu z nich nadal robi zakupy na zapas i sięga po produkty z dłuższym terminem przydatności do spożycia. Wśród nich znajdują się suszone owoce, które cieszą się większym popytem także ze względu na ich walory zdrowotne.

Zwiększone zainteresowanie tą kategorią produktów potwierdzają obserwacje rynkowe California Prune Board (CPB) – organizacji, która zajmuje promocją śliwek kalifornijskich na całym świecie. – Znaczące piki w ich sprzedaży notowaliśmy już na wielu rynkach, m.in. w USA, Japonii czy we Włoszech – mówi Kevin Verbruggen, European Marketing Director w California Prune Board. W Polsce jeszcze przed pandemią zainteresowanie śliwką kalifornijską szło w górę. Od sierpnia 2019 do marca 2020 roku wolumen eksportu tych owoców z USA wzrósł o 97%, zaś jego wartość o 84%. W opinii ekspertów CPB taka tendencja powinna się nadal utrzymać.

– Obecnie, suszone owoce takie jak śliwki kalifornijskie są pożądane bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – podkreśla Kevin Verbruggen. – Na rzecz tych produktów przemawia fakt, że ze względu na niski poziom wilgotności mogą być przechowywane przez dłuższy czas, nawet przez rok. Konsumenci chętniej sięgają też po nie ze względu na ich walory zdrowotne oraz możliwość wykorzystywane w kuchni na wiele sposobów – argumentuje.

Suszone śliwki sprawdzają się jako wygodna, smaczna a przy tym wartościowa  przekąska (te kalifornijskie pasują do tej roli tym bardziej, że są większe i bardziej soczyste od innych). Mogą być też dodatkiem do wielu dań, zarówno słodkich, jak i wytrawnych. Jeśli chodzi o walory zdrowotne, to suszone śliwki mają dobroczynny wpływ na funkcjonowanie wielu układów, zwłaszcza pokarmowego. – Suszone śliwki są bogate w błonnik. Według badań codzienne spożycie 100 gram tych owoców jako część zróżnicowanej i zbilansowanej diety i zdrowego stylu życia, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania jelit. Stanowią też bogate źródło witaminy K oraz źródło manganu, które pomagają w zachowaniu zdrowych kości. Poza tym suszone śliwki są źródłem witaminy B6 oraz miedzi, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego – wylicza ekspert z California Prune Board.

Suszone owoce są świetnym uzupełnieniem świeżych. W dobie rosnących cen tych ostatnich jest to kolejny argument przemawiający za tym, żeby produkty z tej kategorii na stałe weszły do sklepowej oferty. – Wierzymy, że suszone owoce mają w sobie duży potencjał sprzedażowy. Radzimy zatem wszystkim detalistom, aby zrobili zapasy i odpowiednio wyeksponowali te produkty w sklepach, zachęcając tym samym klientów, żeby sięgnęli po nie także pod wpływem impulsu – przekonuje Kevin Verbruggen.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.