28.06.2020/09:05

Słowo "wybielający" zniknie z opakowań kosmetyków. Reakcja na rasizm w USA

Firma L'Oreal ogłosiła, że zrezygnuje z wykorzystywania takiego słowa jak "wybielające" i podobne do niego na opakowaniach kosmetyków do pielęgnacji skóry - donosi CNN. Podobną deklarację złożył koncern Unilever, a o krok dalej poszła firma Johnson & Johnson.

Na cenzurowanym znajdzie się więcej słów, których elementami są takie człony jak "white", "fair" czy "light".

To reakcja biznesu na wzmożoną w ostatnim czasie publiczną dyskusję na temat problemu rasizmu w Stanach Zjednoczonych. Temat ten nie schodzi z pierwszych stron gazet od czasu zabójstwa czarnoskórego mężczyzny George'a Floyda przez policjanta poprzez uduszenie, podczas zatrzymania. Morderstwo wywołało masowe protesty obywateli na ulicach setek amerykańskich miast.

L'Oreal w poście opublikowanym w mediach społecznościowym podkreślił, że "łączy się w solidarności ze społecznością osób czarnych" i skrytykował "niesprawiedliwości wszelkiego rodzaju". W odpowiedzi marka została skrytykowana za hipokryzję. Wytknięto jej, że trzy lata temu zerwała współpracę z brytyjską, czarnoskórą modelką trans Munroe Bergdorf po tym gdy ta publicznie wspomniała o "przemocy dokonywanej przez białych ludzi na tle rasowym" w następstwie zabójstwa osoby protestującej przeciwko nacjonalistycznej demonstracji w Charlottesville (stan Wirginia).

Jak zauważa Reuters, zarówno L'Oreal jak i Unilever to ważny gracze w kategoriach kosmetycznych na rynkach krajów azjatyckich, afrykańskich i karaibskich, czyli w regionach, gdzie osoby rasy kaukaskiej (o białym kolorze skóry) nie są populacją dominującą.

Nie tylko L'Oreal i Unilever podejmują tego rodzaju kroki. Firma Johnson & Johnson, ogłosiła w czwartek, iż całkowicie zaprzestanie produkcji i sprzedaży dwóch linii produktów do pielęgnacji skóry, na których opakowaniach pojawiało się słowo "fairness". Jako przyczynę decyzji wskazano te same powody, co w przypadku Unilevera i L'Oreal.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.