07.02.2021/16:49

SM Gostyń robi przegląd wydatków i poprawia rentowność

- Poprzez zwiększenie wskaźnika produktywności oraz redukcję kosztów stałych aż o 10 procent, udało nam się wygenerować kilka dodatkowych milionów złotych zysku – mówią w rozmowie z Tygodnikiem Poradnik Rolniczy Grzegorz Grzeszkowski, prezes oraz Stefan Stachowiak, wiceprezes Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu.

Na początku zeszłego roku firma postanowiła gruntownie przejrzeć swoje koszty i okazało się, że w niektórych miejscach da się sporo zaoszczędzić. Spółdzielni udało się m.in. zyskać tańszych dostawców usług.

- Wypracowaliśmy także znaczną redukcję zużycia wszystkich mediów w produkcji: energii elektrycznej, gazu i wody. Żeby to osiągnąć, wdrożyliśmy kilka projektów. Jednym z nich było zastąpienie chłodzenia serwatki wodą lodową na chłodzenie z wykorzystaniem wody chłodzonej w chłodni wentylatorowej w obiegu zamkniętym. W skali roku daje to oszczędności na poziomie niemal 108 tys. zł – mówią szefowie SM Gostyń.

Wprowadzono także odzysk pary amoniakalnej, którą można teraz używać do ogrzewania wody przy produkcji. To rozwiązanie dało kolejnych 127 tys. zł. oszczędności.

Jeszcze innym projektem jest lepsze wykorzystanie skropli z produkcji mleka do czyszczenia urządzeń technologicznych. Udało się dzięki temu zaoszczędzić 150 metrów sześciennych wody dziennie, co rocznie daje oszczędności na poziomie 266 tys. zł.  

Spółdzielnia wymieniła też oprawy sodowe i rtęciowe na lampy LED. Ma to przynieść kolejne 72 tys. zł oszczędności w skali roku.

– Ogromne wręcz oszczędności przyniosła nam modernizacja suszarni rozpyłowej. Polegała ona na zmianie sposobu dostarczania ciepła. Dotychczas wykorzystywana była para technologiczna, a obecnie zamontowaliśmy nagrzewnicę gazową o mocy 1,8 MW. Dokonaliśmy też optymalizacji w zakresie zużycia energii elektrycznej i sprężonego powietrza. Te zmiany pozwoliły na zwiększenie wydajności linii produkcyjnej z 550 kg/h na 860 kg/h. Dodatkowo roczne oszczędności w mediach wyliczono na około 600 tys. zł – mówią Grzeszkowiak i Stachowiak.

Dzięki tym zmianom przedsiębiorstwu udało się zaoszczędzić 1,2 mln zł. rocznie.

Szefowie SM Gostyń zostali też zapytani o współpracę z sieciami handlowymi.

– Cóż, na pewno sieci handlowe mogłyby czasem hamować swoje apetyty i stosować niższe marże niż obecnie. Co więcej, wolimy swoich produktów nie sprzedawać w niektórych supermarketach. Ale z większością z sieci handlowych przez lata wypracowaliśmy odpowiedni model współpracy. Staramy się trzymać zasady, że nasze produkty sprzedajemy po takiej samej cenie netto – odpowiedzieli.

Cały wywiad można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także