31.01.2020/13:45

Smartboxy vs. Paczkomaty. Poczta Polska szykuje się na wojnę z InPostem

Poczta Polska przedstawi w przyszłym tygodniu zaktualizowaną strategię na lata 2020-2024. Jednym z jej kluczowych elementów ma być budowa gigantycznej sieci automatów paczkowych. Mają się nazywać Smartbox – ustaliła nieoficjalnie „Rzeczpospolita”.

Poczta Polska chce w ciągu zaledwie dwóch lat uruchomić sieć 4 tys. automatów paczkowych – obecnie ma ich tylko 200. Ok. tysiąca Smartboxów stanie wewnątrz sklepów i w galeriach handlowych, pozostane będą miały lokalizacje zewnętrzne. Ustawiane będą m.in. przy sklepach sieci Biedronka, Carrefour czy Żabka oraz na stacjach benzynowych. Mają się pojawić także na niektórych dworcach autobusowych i kolejowych oraz w placówkach pocztowych.

Jak informowały przed kilku dniami wiadomoscihandlowe.pl, w 2019 r. liczba obsłużonych przez Pocztę Polską paczek oraz przesyłek kurierskich wzrosła o 18,6 proc. Jednocześnie klienci wysłali o 9 proc. mniej listów.

Jak poinformował Grzegorz Kurdziel, wiceprezes Poczty Polskiej, w minionym roku przychody firmy z obsługi paczek i przesyłek kurierskich wyniosły 1,05 mld złotych.

PP podkreśla, że największe wzrosty odnotowała w punktach odbioru (pocztowych i partnerskich). W 2019 roku do pocztowej sieci click&collect trafiała co czwarta paczka obsłużona przez Pocztę Polską, a w grudniu już co trzecia. W porównaniu z 2018 rokiem, popularność punktów odbioru "znacząco wzrosła", a liczba paczek doręczanych w ten sposób podwoiła się.

Paczki nadawane za pośrednictwem Poczty Polskiej już dziś odbierać można w ponad 12 tys. punktów odbioru, w tym m.in. w sklepach Żabka, na stacjach PKN Orlen oraz w kioskach i salonikach prasowych Ruchu. Tę sieć w ciągu dwóch lat uzupełni 4 tys. Smarboxów.

Czytaj więcej na stronie rp.pl

Dodaj komentarz

8 komentarzy

 • Shizo 09.02.2021

  Poczta Polska chce budować Paczkomaty i jakoś poprawić swoja fatalna sytuację finansową o której niewiele sie w mediach mówi a tu wczoraj pada informacja że Paczkomaty chce stawiac ORLEN w kooperacji z kioskami ruchu? Wewnętrzna konkurencja spółek skarbu Państwa? Coś mi mówi że Poczta zostanie nieźle wyrolowana. W najlepszym przypadku ORLEN wykorzysta swoje LOGO i pracowników poczty polskiej jako podwykonawcę a zysk dla Orlenu. Co na to PIS-owska marionetka prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot? Jak uważacie mam rację?

 • Ja 13.01.2021

  Nie lepiej nazwać po prostu POCZTOmat

 • Maciuś 25.10.2020

  Najpierw niech zarząd usuną i przyjmą młodych dynamicznych i myślących przyszłościowo oraz nowocześnie ludzi

 • Raposo 24.08.2020

  Wolę InPost nigdy się nie zawiodłem -paczka na drugi dzień z drugiego krańca Polski i w dobrej cenie za usługę.

 • wujek 27.04.2020

  Oh, ah, nawet tutaj dotarły płatne trolle. Artykuł o paczkomatach i smartboxach, a on o wyborach korespondencyjnych.

 • dD 24.04.2020

  Niektórzy nie wiedzą, co piszą i piszą ciągle to samo - że skansen, że PRL, a tymczasem od kilku lat istnieje platforma Envelo, która pozwala PP konkurować z najlepszymi! Tak, wiem co piszę - mają świetne usługi, ale trochę niemrawo wprowadzane. Gdyby poszło to tak dynamicznie, jak na początku istnienia tej platformy, to wszystkie te usługi nie dość, że działały by, to jeszcze nikt nie miałby wątpliwości, że Poczta Polska nie tylko może, ale że POWINNA obsługiwać wybory tylko korespondencyjne, BO MA WSZELKIE DO TEGO NARZĘDZIA, włącznie z odbiorem kart, przetwarzaniem ich i udostępnianiem wyników głosowania, jako dodatkowej weryfikacji "z automatu", po podliczeniu głosów przez Komisję Wyborczą! Właśnie rusza usługa polegająca na skanowaniu listu w formie papierowej i udostępnianie za pośrednictwem elektronicznej skrzynki pocztowej, a od dawna PPUC ma możliwość wydrukowania i wysłania dowolnej personalizowanej faktury, blankietu przelewu, rachunku!

 • Figaro2000 31.01.2020

  Poczta Polska a nazwa Smartbox.
  Standardy obsługi jak na Białorusi ale chociaż nazwa anglojęzyczna.

 • tylko paczkomaty 31.01.2020

  o kilka lat za późno a dodatkowo widząc jakie "wybitne" kadry zarządzają tym skansenem PRL-u jakim jest poczta polska, inpost może być spokojny o swój byt.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.