07.08.2018/14:04

Śmierć prokuratora nie wpłynęła na przebieg dochodzenia ws. łamania praw pracowniczych w spółce Wars

Poseł Marek Sowa z Paltformy Obywatelskiej złożył 22 czerwca br. interpelację do Ministra Sprawiedliwości w sprawie umorzenia sprawy domniemanego łamania praw pracowniczych w państwowej spółce Wars SA. Poseł zadaje szereg szczegółowych pytań dotyczących przebiegu postępowania i okoliczności jego umorzenia. Odpowiada pierwszy zastępca prokuratora generalnego, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

„Jak informują media, aż czterech krakowskich prokuratorów badało sprawę rzekomego wyzysku w ww. instytucji. Z doniesień prasowych wynika, że jeden prokurator nie radził sobie ze sprawą, drugi został odsunięty, trzeci prokurator szykował zarzuty w sprawie wyzysku w państwowej spółce Wars, ale na dwa tygodnie przed postawieniem zarzutów zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach, natomiast czwarty prokurator szybko umorzył postępowanie. Prasa łączy ww. sprawę z głośną aferą Stanisława Koguta, byłego lidera kolejarskiej "S", a potem senatora PiS. Fundacja ze Stróż, założona i kierowana przez polityka, dostawała przez wiele lat od Warsu i innych kolejowych spółek duże pieniądze” – czytamy w interpelacji.

W związku z powyższymi niejasnościami i wątpliwościami poseł Sowa domaga się od ministra sprawiedliwości odpowiedzi na szereg szczegółowych pytań:

  1. W jakim okresie poszczególni prokuratorzy prowadzili postępowanie w sprawie łamania praw pracowniczych w państwowej spółce Wars SA?
  2. Czy prawdą jest, że prokurator, który zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach, zamierzał postawić zarzuty w prowadzonym postępowaniu?
  3. Czy znane są okoliczności śmierci prokuratora prowadzącego postępowanie w sprawie dotyczącej spółki Wars SA?
  4. Czy w sprawie okoliczności śmierci prokuratora prowadzone jest odrębne postępowanie? Jeśli tak, to na jakim znajduje się etapie?
  5. Dlaczego postępowanie w sprawie łamania praw pracowniczych w państwowej spółce Wars SA po śmierci prokuratora zostało tak szybko umorzone? Jakie były przyczyny tej decyzji?
  6. Czy Pan Minister jako Prokurator Generalny podejmował w tej sprawie jakąkolwiek decyzję?
  7. Czy prawdą jest, że w tej sprawie przejawia się wątek wspierania przez spółkę Wars SA Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach oraz wpływu na nominacje kadrowe w Zarządzie Wars SA przez senatora Stanisława Koguta?
  8. Jeżeli tak, to proszę o informację, czy ten wątek również został umorzony, czy jest przedmiotem odrębnego postępowania?

Na interpelację odpowiedział pierwszy zastępca prokuratora generalnego, prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Na wstępie poinformował, że w przedmiotowej sprawie prowadzone było dochodzenie, które postanowieniem z 11 czerwca 2018 r. zostało umorzone, przy czym wydana w tym zakresie decyzja pozostaje nieprawomocna.

„Odnosząc się do kwestii zmian prokuratorów, w których referacie pozostawało dochodzenie wskazać należy, iż były one wynikiem okoliczności obiektywnych. W toku postępowania nie wydano postanowienia o przedstawieniu zarzutu jakimkolwiek osobom. Okres sześciu tygodni po jakim wydano postanowienie o umorzeniu dochodzenia, po ostatniej zmianie referenta sprawy, znajduje uzasadnienie w konieczności zapoznania się obszernym (liczącym 21 tomów) materiałem dowodowym, dokonania jego analizy oraz opracowania decyzji kończącej postępowanie. Przedmiot postępowania nie obejmował kwestii związanych z ewentualnym wspieraniem przez „WARS” SA Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Strużach.” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.