02.12.2020/20:51

Solidarność chce zablokować otwarcie sklepów w niedzielę 6 grudnia. Czy Prezydent wstrzyma się z podpisaniem ustawy?

Rada Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" zaapelowała do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o wstrzymanie się do poniedziałku 7 grudnia z podpisaniem tzw. ustawy covidowej, która zakłada, że niedziela 6 grudnia będzie dniem handlowym.

Związkowcy wskazali w liście otwartym do Prezydenta Andrzeja Dudy, że jest to "obecnie jedyny sposób, aby niedziela 6 grudnia pozostała dniem wolnym od pracy w handlu i aby pracownicy tej branży mogli spędzić ten dzień ze swoimi dziećmi."

Władze związkowe podkreślają w przesłanym prezydentowi piśmie, że mają coraz większe obawy, że „prawo - do spędzania niedziel z rodzinami, a nie za sklepową kasą - chce się pracownikom ponownie odebrać. "Na razie w niedzielę 6 grudnia, ale od tygodni słyszymy coraz więcej głosów pracodawców i polityków, że wolne niedziele należy zlikwidować co najmniej do końca pandemii, a najlepiej przywrócić handel w siedem dni tygodnia na stałe. Aby znowu, tak jak podczas kryzysu finansowego z lat 2007-2009, wszystkie koszty spowolnienia gospodarczego zostały zrzucone na barki pracowników."

I dodają, że z "wielkim rozgoryczeniem przyjęliśmy informację o rządowych planach dotyczących ustanowienia niedzieli handlowej 6 grudnia. Można odnieść wrażenie, że rządzący myśląc o funkcjonowaniu handlu w dobie pandemii, przejmują się wyłącznie interesem ekonomicznym wielkich sieci handlowych, ignorując jednocześnie dobro pracowników."

Przypomnijmy, że Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele 30 stycznia 2018 r.

 

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • Pracuję w Biedronce 04.12.2020

  Czy Prezydent wstrzyma się z podpisaniem ustawy?===== Nie powstrzymał się... Dostał NIETRZYMANIE poranne...:)))

 • Informator 03.12.2020

  Dzisiaj kierownik szukał ochotników na 6 grudnia. Zgłosiła się 1 osoba, mimo że dzień do odbioru +płatne extra.

 • Trixy 03.12.2020

  I tym o to sposobem wszystkie handlowe niedziele w pracy. Oczywiście wszyscy możemy liczyć na masę wolnego w lutym i styczniu mając całe 5 dni wolnego w grudniu, pracując często dużo dłużej niż 8-10 godzin po 6 dni pod rząd. Co oczywiście przy kilku tysiącach klientów dziennie odwiedzających sklep i z obniżoną odpornością z przemęczenia wpłynie "pozytywnie" na nasze zdrowie. I tak już prawie każdy nasz hipermarket ma kilkanaście albo kilkadziesiąt osób po covid , albo w trakcie. I niestety już sporo ofiar w rodzinach , głównie wśród naszych rodziców i dziadków.

 • PRACOWNIK KANDLU 03.12.2020

  ZABIERAJ TE ŁAPSKA OD NIEDZIELNEGO WYPOCZYNKU PRACOWNIKÓW HANDLU. NIEDZIELNY WYPOCZYNEK JEST BEZCENNY PO CAŁYM TYGODNIU CIĘZKIEJ PRACY.

 • KPX 03.12.2020

  Garstka kilku rozwydrzonych nierobów (czyt. związkowcy), chce regulować co wolno a co nie wolno milionom pozostałych obywateli. Od solidarności i każdego kto ją tworzy nie wymagam intelektu, wszak jak pokazuje historia i czasy współczesne, ci ludzi mają styropian zamiast mózgu i tym samym wszelakie logiczne myślenie stanowi dla nich abstrakcję.
  Niedziele bez handlu od samego początku były poronionym pomysłem, natomiast o wiele lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie np. na wzór Australii ekstra stawki godzinowej za pracę ww. dniu. Proste jak budowa cepa. Ustawa to regulująca zmieściła się na jednej kartce A5.
  W państwie które jednak jest jak mokry karton a prawo tworzy się pod pewne grupy wyborcze a nie w oparciu o gospodarkę dochodzi do takich absurdów, że jakiś zwiąchol co zapewne w swoim życiu nie skalał się uczciwą pracą, spotka się z innym pasożytem w postaci polityka, popiją, pogadają na koszt podatnika i ustalą jakieś absurdalne rozwiązanie. Witamy w Polsce... a związki odsyłam na Powązki bo tam jest miejsce tego kabaretu z rozumu, w naszym krajowym wydaniu.

 • inga 03.12.2020

  otwarcie sklepów w niedziele 6 osłabi i tak już małą obsadę w tygodniu.

 • Dostawca 03.12.2020

  To o co walczycie panie i panowie ze związku solidarnościowo podobnego (Solidarność w opakowaniu zastępczym) nie ma najmniejszego sensu. To co robicie to nie rozwiązuje problemu tylko prowokuje do antagonizmów w społeczeństwie. Walczcie o lepsze warunki pracy, o mniejszą liczbę godzin, o większe stawki za godziny w niedziele i o dobrowolność pracy w wolne dni. Jestem przekonany, że większość pracowników handlu za podwójną stawkę w niedzielę będzie się w kolejce ustawić do pracy w te dni, mimo waszych haseł. Niszczyć każdy potrafi. Masz zawsze prawo powiedzieć to jest zły pomysł bo mam lepszy aby poprawić wyniki firm w tym roku, aby ułatwić ludziom zakupy świąteczne.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także