05.02.2021/09:36

Solidarność domaga się szczepień dla pracowników handlu w tym samym czasie co dla nauczycieli

Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” skierował apel do prezydenta Andrzeja Dudy o wsparcie postulatu uwzględnienia pracowników handlu jako jednej z priorytetowych grup w Narodowym Programie Szczepień.

Handlowa Solidarność alarmuje, że połowa klientów w sklepach ma źle założoną maseczkę lub w ogóle nie zasłania ust i nosa. Dodatkowo pracownicy sklepów coraz częściej spotykają się z agresją ze strony klientów, którzy nie przestrzegają rygorów sanitarnych. Związkowcy chcą, żeby pracownicy handlu mogli zaszczepić się na koronawirusa w tym samym czasie, co nauczyciele.

– Zebraliśmy informacje z ponad 100 hipermarketów, supermarketów i dyskontów z całego kraju. We wszystkich tych placówkach pracownicy mówią, że ok. 50 proc. klientów nosi maseczkę na brodzie lub nie zakłada jej wcale. Sytuacja pod tym względem pogarsza się z tygodnia na tydzień – mówi Alfred Bujara, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność”.

Szef handlowej Solidarności dodaje, że zwrócenie uwagi klientowi często kończy się awanturą. – Codziennie dostajemy sygnały o takich zdarzeniach – podkreśla.

3 lutego związkowcy skierowali do prezydenta Andrzeja Dudy apel o wsparcie ich postulatu dotyczącego uwzględnienia pracowników  handlu jako jednej z priorytetowych grup w Narodowym Programie Szczepień. W ocenie związkowców, osoby zatrudnione w sektorze powinny mieć możliwość zaszczepienia się na COVID-19 w tym samym czasie, co nauczyciele. Alfred Bujara liczy na wsparcie prezydenta, zwłaszcza po telekonferencji 5 stycznia, podczas której prezydent przychylnie odniósł się do postulatu dotyczącego szczepień.

– Pracownicy handlu są jedną z grup zawodowych najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem. Każdego dnia stykają się z setkami klientów. Przy kasach, czy w wypełnionych towarem alejkach hipermarketów i dyskontów spożywczych nie ma możliwości zachowania odpowiedniego dystansu społecznego – czytamy w treści apelu skierowanego do prezydenta Andrzeja Dudy.

W liście, z treścią którego zapoznała się redakcja portalu wiadomoscihandlowe.pl czytamy, że "przy kasach, czy w wypełnionych towarem alejkach hipermarketów i dyskontów spożywczych nie ma możliwości zachowania odpowiedniego dystansu społecznego. Co gorsza, z każdym kolejnym miesiącem trwania pandemii maleje społeczna dyscyplina dotycząca przestrzegania rygorów sanitarnych."

W ocenie Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” jak najszybsze umożliwienie pracownikom handlu zaszczepienia się jest wskazane nie tylko ze względu na bezpieczeństwo samych pracowników i ich rodzin, ale również z uwagi na dobro klientów sklepów, czyli całego społeczeństwa. W sytuacji, gdy spora część zakażonych koronawirusem przechodzi chorobę bezobjawowo, każdy pracownik sklepu może bezwiednie zarażać dziesiątki klientów, tym osoby starsze, najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 – napisali przedstawiciele handlowej „S”.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także