16.04.2020/13:29

Solidarność w Dino Polska: Sieć chce zarabiać na alkoholu kosztem zdrowia pracowników

Związkowcy z zakładowej organizacji NSZZ „Solidarność” w Dino Polska domagają się od zarządu wycofania się z decyzji o wydłużeniu godzin pracy części sklepów do 24:00. Zarzucają sieci dążenie do zwiększenia zysków ze sprzedaży alkoholu, kosztem zdrowia i bezpieczeństwa pracowników. Domagają się pisemnej odpowiedzi do 17 kwietnia.

Mariola Bielak, przewodnicząca zakładowej „S” w spółce Dino Polska opublikowała w mediach społecznościowych list wystosowany przez organizację do zarządu firmy, w którym zwraca się o „pilne wyjaśnienie” kwestii związanych z wydłużeniem czasu pracy części marketów sieci do godz. 24:00.

Związkowcy domagają się ujawnienia kryteriów wyboru sklepów, które mają funkcjonować w standardowych godzinach pracy i sugeruje, że są to markety, które nie posiadają koncesji na sprzedaż alkoholu po godz. 22:00 lub które funkcjonują na terenie gimn, gdzie taka sprzedaż jest zakazana.

„W związku z tym pytamy się, czy Dino Polska przedłuża czas pracy marketów do 24.00 tylko po to, aby klienci mogli zakupić alkohol? Jeżeli tak, to ewidentnie widać, jak traktuje się pracowników, nie licząc się z ich zdrowiem i zagrożeniem. Wprowadzenie dłuższego czasu otwarcia marketów byłoby zasadne w okresie przed świętami (a były czynne do 22.00), a nie po świętach. Dlatego nie przyjmujemy tłumaczenia pracodawcy, że jest to podyktowane tym, aby klienci nie stali w kolejkach, bo ich nie ma! Wzywamy ponownie do wycofania się z wydłużonego czasu pracy do 24.00, tylko po to aby móc zwiększyć zyski ze sprzedaży alkoholu.” – czytamy w dokumencie [pisownia oryginalna – red].

Związkowcy chcą ponadto wiedzieć, jak pracodawca zapewni bezpieczeństwo pracowników w marketach otwartych do 24.00, w przypadku gdy w danym sklepie od godz. 22.00 do 24.00 pracują tylko dwie osoby „które nawet siebie nie widzą i tego co dzieje się na kasie? W razie napadu, pomoc dociera dopiero co najmniej po godzinie!”. Zwracają też uwagę, że po północy nie kursuje komunikacja miejska, a „trudno wracać pieszo o północy samotnym kobietom. Państwo narażacie zdrowie i życie pracowników z chęci zysków kosztem pracownika.”

Przedstawiciele związków zawodowych domagają się także wyjaśnienia zachowania niektórych kierowników regionalnych i liderów, którzy – jak twierdzą – „straszą pracowników na L4 i tych na opiece nad dzieckiem, iż po powrocie mogą sobie szukać nowej pracy, bo na ich miejsce jest plik CV.” Podnoszą, że w sytuacji, gdy w Polsce panuje epidemia, pracownicy „w pierwszej kolejności muszą zapewnić swoim dzieciom opiekę w przypadku zamknięcia przedszkoli i żłobków, a nie wysłuchiwać niewybrednych komentarzy ze strony zwierzchników.”

Dodaj komentarz

7 komentarzy

 • Czester 12.10.2020

  He he dobre a na koniec miesiaca ogloszą ze za duzo nadgodzin pracownicy maja i godzin nocnych dobre sobie. Sami sobie przeczą!!!

 • Basik 12.10.2020

  Pracuje tam od kilku lat ale szczerze zygac się chce tą pracą!, wykorzystują już w takim stopniu że zamiast pracować 8 godzin co jest w umowie napisane to pracujemy czasami nawet po 11 godzin. Wychodzimy o późnych porach w nocy i nikt nawet się nie zainteresuje o nasze bezpieczeństwo a nawet czy ktoś ma wogole dojazd autobusem.

 • Kto tam w ogóle chodzi? 18.04.2020

  Tam i tak nie ma co kupić.

 • woow 17.04.2020

  Bardzo prosta polityka, do granic absurdu posunięta chęć zysku jak najmniejszym kosztem. Sieć nie liczy się specjalnie ani z pracownikami ani klientami. Odradzam współpracę z tym podmiotem.

 • Nie dla wyzysku 2 16.04.2020

  Portal chyba jest dotowany przez Dino, napisałem komentarz o warunkach pracy w sklepach ten sieci, nic dobrego bo nic dobrego nie można napisać ale nikogo nie obraziłem. A podobno cenzura była tylko za komuny..

 • Nie dla wyzysku 16.04.2020

  Chyba nie ma gorszej sieci w Polsce. Traktowanie ludzi jak niewolników. Markety puste przez kilka miesięcy bo nie można skompletować załogi do obozy pracy. Tylko media branżowe pieją z zachwytu, ze rodzima sieć się rozwija .. kapitalizm XIX wieczny, pocałowania godny. Czekam kiedy ludzie zaczną ich bojkotować.

 • KK&d 16.04.2020

  Dino i poszanowanie pracowników to się uśmiałem

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.