17.06.2020/13:33

Solidarność wygrywa z Castoramą kolejny proces i zapowiada następne sukcesy [AKTUALIZACJA]

NSZZ Solidarność przy Castorama Polska poinformowała, że po przerwie spowodowanej pandemia koronawirusa ruszyły kolejne procesy sądowe z udziałem organizacji i jej członków w sporach z pracodawcą. 15 czerwca zapadł zgodny z oczekiwaniami związkowców wyrok.

„W dniu 15 czerwca 2020 r. przed Sądem Rejonowym w Lubaniu IV Wydziałem Pracy zapadł wyrok w sprawie ukaranego karą nagany Przewodniczącego Naszej Organizacji kol. Wojciecha Kasprzyka. Sąd uchylił nałożoną na Przewodniczącego karę porządkową! W przedmiotowej sprawie Sąd obnażył wiele uchybień pracodawcy. Ważnym dla Naszej Organizacji i dla Nas pozostaje jasne stwierdzenie Sądu, że pracodawca powinien szanować Nasze stanowisko i respektować Nasze decyzje. W przedmiotowej sprawie słusznie Sąd ocenił, iż podejmowane przez pracodawcę działania przejawiały się brakiem jego dobrej woli. Przywołane orzeczenie potwierdza także słuszność innego zapadłego wyroku, w którym potwierdzono nieprawidłowe i nieskuteczne doręczanie przez pracodawcę korespondencji dla Naszej Organizacji” – czytamy na stronie organizacji [pisownia oryginalna – red.].

Związkowcy podnoszą, że przedmiotowe działania zarządu Castoramy to tylko kolejny przykład nieprawidłowości, wymierzonych w organizację i jej działaczy, deklarują jednak, że będą nadal dążyć do wypracowania zasad harmonijnej współpracy z pracodawcą. Podkreślają jednak, że chodzi im o współpracę, a nie jednostronne narzucanie woli pracodawcy.

„Nasza Organizacja wie do osiągnięcia jakich celów została utworzona i jakie zadania ma do zrealizowania. Nie cofniemy się przed nimi! Będziemy dalej bronić Naszej niezależności w ochronie interesów Wszystkich Pracowników” – czytamy dalej [pisownia oryginalna – red.].

W reakcji na naszą publikację Castorama Polska przysłała swoje stanowisko. Firma podnosi, że przedstawiciele organizacji związkowej podają jedynie jednostronną interpretację wyroku, oderwaną od uzasadnienia przedstawionego przez sąd. Dodatkowo, sieć przekonuje, że stroną w sprawie nie była organizacja związkowa „Solidarność”, a przed sądem toczyła się jedynie indywidualna sprawa pracownicza.

"Sprawa dotyczyła kary porządkowej za niewykonanie badań okresowych przez pracownika, który był równocześnie działaczem związkowym, zwolnionym ze świadczenia pracy. Mimo wezwania przez pracodawcę pracownik (działacz związkowy) uchylał się od wykonania badań. W ustnych motywach wyroku Sąd potwierdził, że pracownik miał obowiązek przeprowadzenia badań. Sama zaś kara porządkowa została uchylona jedynie ze względów formalnych. Biorąc więc pod uwagę merytoryczną ocenę sytuacji sąd przyznał rację pracodawcy." -- czytamy w piśmie biura prasowego Castorama Polska.

Sieć zaznacza ponadto, że wbrew sugestiom cytowanego ze strony internetowej organizacji tekstu, sprawa oderwana jest od obecnie toczących się w sądzie procesów o naruszanie reputacji i dobrego imienia pracodawcy przez członków związku zawodowego.

Dodaj komentarz

2 komentarze

 • Tuitam 18.06.2020

  Dążycie tylko do sporów biedni i żałośni związkowcy.
  Tak naprawdę robicie pokazówkę, aby nabrać więcej naiwniaków na płacenie składek.
  Nie robicie tego do czego jesteście stworzeni.
  Usuwacie komentarze z FB bo boicie się krytyki.
  Jesteście po prostu słabą ekipą.
  Po co piszecie o nierealnych podwyżkach i akcjach w innych firmach? Żal się to wszystko czyta i ogląda.

 • Wuj Leopold 17.06.2020

  To pisanie zaimka "nasz" wielką literą świadczy o jakimś niezdrowym egocentryzmie...

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.