23.11.2020/10:48

Spadek sprzedaży w październiku zaskoczył rynek, ale sytuacja w VI kw. będzie lepsza niż wiosną

- Czekając na wyniki GUS dotyczące sprzedaży detalicznej za miesiąc październik analitycy zastanawiali się, jak silny będzie efekt drugiej fali pandemii oraz ograniczenia aktywności części sektorów, w tym galerii handlowych w ostatnim tygodniu miesiąca. Niestety skala reakcji konsumpcji detalicznej na drugą falę zachorowań na COVID-19 okazała się silniejsza niż przewidywania rynkowe – komentuje najnowsze dane GUS Magdalena Szlezyngier, menedżer ds. klientów strategicznych z DNB Bank Polska.

W październiku Polacy wydali na zakupy mniej niż przed rokiem. Sprzedaż detaliczna w ujęciu rocznym zmalała w cenach stałych o 2,3 proc., natomiast wzrosła o 2,1 proc. w ujęciu miesięcznym.
- Sprzedaż detaliczna w całym IV kwartale to duża niewiadoma. Nie możemy zapominać, że dopiero listopad, kiedy restrykcje dotyczące handlu rozciągały się na cały miesiąc, odzwierciedli prawdziwy poziom ograniczania zakupów oraz nastroje konsumentów. Musimy się spodziewać dużo większych spadków w kolejnym miesiącu – komentuje ekspertka.

Jak przewiduje, sytuacja okaże się jednak lepsza niż na wiosnę. - Mimo drugiej fali pandemii oraz słabego odczytu zanotowanego w październiku prognozujemy, iż spadki rocznej dynamiki sprzedaży w IV kwartale będą płytsze, niż na wiosnę - w momencie wybuchu COVID-19. Miejmy nadzieję, że świąteczny nastrój, który wkrada się do naszych domów w tym roku dużo wcześniej niż zwykle, pozwoli podtrzymać umiarkowany optymizm oraz skłonność konsumentów do wydawania środków szczególnie w takich kategoriach jak żywność, meble oraz odzież, obuwie i akcesoria – podsumowuje Magdalena Szlezyngier.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także