01.10.2019/18:50

Spar Group oficjalnie przejmuje sieć Piotr i Paweł! We wtorek podpisano umowę [TYLKO U NAS]

To już pewne - Piotr i Paweł zmienia właściciela. Jak dowiedział się portal wiadomoscihandlowe.pl, we wtorek w Warszawie podpisana została umowa nabycia większościowych udziałów w sieci supermarketów Piotr i Paweł przez spółkę zależną Spar Group z RPA.

Z naszych informacji wynika, że chodzi o nabycie 80 proc. udziałów w spółce Grupa Piotr i Paweł przez spółkę New Polish Investments, kontrolowaną przez Spar Group. Pozostałe 20 proc. udziałów na ten moment ma pozostać w rękach funduszy zarządzanych przez Capital Partners.

Nasz informator - osoba zbliżona do transakcji - zdradza nam zarazem, że "w ciągu kilku miesięcy duże polskie konsorcjum dołączy do inwestycji Spar Group w Piotra i Pawła". Szczegóły tej operacji nie są na razie znane.

Przypomnijmy, że przedwstępną umowę kupna-sprzedaży Piotra i Pawła podpisano pod koniec maja tego roku. UOKiK dał zielone światło na koncentrację w lipcu. We wtorek 1 października zawarto natomiast finalną umowę.

Notowane na giełdzie w Johannesburgu Spar Group zwlekało z podpisaniem ostatecznej umowy do momentu zakończenia roku fiskalnego 2018/2019. Trwał on dla tej spółki do 30 września, czyli do wczoraj.

Do chwili publikacji niniejszego artykułu nie udało nam się uzyskać komentarza żadnej ze stron transakcji.

Przypomnijmy, że trzy spółki tworzące sieć Piotr i Paweł - na czele ze spółką Grupa Piotr i Paweł - od roku znajdują się w sanacji. Supermarketowa sieć liczy obecnie ok. 70 sklepów (głównie placówek własnych), choć dawniej miała ich ponad 140.

Spar Group już w najbliższych miesiącach zamierza rozpocząć rebranding sklepów Piotra i Pawła na Spar, Spar Express i Eurospar. Afrykański inwestor chciałby zarządzać w Polsce za pięć lat siecią minimum 400 sklepów (wariant bez przejęć).

Spar Group na polskim rynku chciało pojawić się już dwa lata temu, poprzez przejęcie Bać-Polu i jego spółki zależnej Spar Polska, która rozwinęła w naszym kraju sieć Spar liczącą 250 placówek. Stronom nie udało się jednak porozumieć co do ostatecznych warunków przejęcia.

Dziś Spar Polska spiera się ze Spar Group (a właściwie ze Spar International, czyli centralą Spara) o to, kto ma prawo do rozwoju szyldu w Polsce. Sprawę rozstrzygnie sąd w Amsterdamie, prawdopodobnie wczesną wiosną 2020 r.

Dodaj komentarz

13 komentarzy

 • Kler 04.10.2019

  Tak potwierdzam, Dostałem przelew.

 • Konstanty Idefons Konopocząs 04.10.2019

  Tak potwierdzam, dziś poszły pierwsze przelewy trzynastej pensji.

 • Tytus ;))) 03.10.2019

  Rozprawa wczesną wiosną ? może i tak ale najprędzej 2040 r buahahahahaha

 • Franek 03.10.2019

  Jacy wszyscy są naiwni, zobaczycie 13 jak świnia niebo!Ta firma w d...pracowników franczyzobiorców kontrahentów wierzycieli.

 • T.Szymański 02.10.2019

  To będą w końcu trzynastki

 • P 02.10.2019

  Czyli 10.10.19 pracownicy idą pić za obiecaną trzynastkę??

 • Dariusz Wciśnięty 02.10.2019

  A po co im Mareczek ? On już swoje pokazał - czyli nic ! To jest patologia ....

 • Franek 02.10.2019

  Do Pinokio , przecież tą firmą mają zarządzać ludzie którzy pracowali w Bac-Polu i Piotrze i Pawle na wysokich stanowiskach jak dyr. finansowy JK. za którego czasów PIP zadłużył się na kilkaset milionów i w efekcie skończyło się to sanacją

 • Mietkowy 02.10.2019

  A ceny beda jak w Społem czy jak w Kauflandzie?Bo narazie to jest dramat,nie dosc ze nie ma towaru to ten co jest jest drozszy o 20-30% niz na rynku.Redakcja WH nie zada stos pytań jak to ma dalej wygladac

 • Mam uczulenie na miętę 02.10.2019

  ~do Fresh marker Niestety Mareczek zostaje i podobno będzie „zarządał” czyli nadal psuł, tym razem w Detalu. To nie może skończyć się dobrze.

 • Pinokio 02.10.2019

  To teraz tylko doinwestować sklepy, zatowarować. Zatrudnić fachowca do ich prowadzenia byle to nie był ktoś pokroju ostatniego dyrektora w detalu pana Dawida L., który ma znaczne zasługi w położeniu tej sieci i powoli i mozolnie walczyć o każdego klienta. Trzeba jasno założyć, ze stolarz nie poprowadzi sieci handlowej, to nie może się udać.

 • Fresh maker 02.10.2019

  Mareczka też kupili czy zalicza wylot ?

 • Franek 01.10.2019

  Długi tez?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.