04.02.2016/12:02

Spar Polska: Podatek od handlu doprowadzi do zamknięcia tysięcy sklepów

Zarząd Spar Polska S.A, reprezentujący właścicieli prowadzących 210 sklepów spożywczo-przemysłowych, zrzeszonych i działających pod logo Spar Polskie Sklepy Spożywcze, zaapelował do premier Beaty Szydło, członków rządu i parlamentarzystów o wysłuchanie głosu środowisk handlowych reprezentujących polski kapitał małych i średnich przedsiębiorstw i nieuchwalanie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej w formie przedstawionej w projekcie ustawy.

Zdaniem Zarządu Spar Polska „zaproponowane rozwiązania w sposób trwały i nieodwracalny doprowadzą w szybkim tempie do zamknięcia tysięcy sklepów. Obecnie rentowność polskich sklepów spożywczych jest na tyle niska (od 0,1 do 1 proc.), że nie pozwala na skuteczne konkurowanie z sieciami zachodnich dyskontów, super i hipermarketów, nie wspominając już o rozwoju sklepów.”

„Zwracamy uwagę – piszą liście przedstawiciele Spar Polska, że skutkiem dodatkowym będzie upadek systemów franczyzowych, które są dla polskich sklepów jednym z najbardziej skutecznych narzędzi do walki z zagraniczną konkurencją i pozwalają na oferowanie konsumentom podobnych warunków zakupu towarów i usług. Wielokrotnie jedynym „zyskiem” właściciela sklepu funkcjonującego w systemie franczyzowym jest „wynagrodzenie” otrzymywane od Franczyzodawcy za świadczone usługi promocyjne i marketingowe. Bez korzyści, jakie niesie za sobą uczestnictwo w sieci franczyzowej nie będzie możliwe skuteczne konkurowanie z zagranicznymi dyskontami i hipermarketami.”

„Pragniemy podkreślić, że budowany przez ponad 20 lat proces konsolidacji polskich środowisk kupieckich, płacących podatki w Polsce, utrzymujący wiele tysięcy miejsc pracy może zostać w sposób brutalny zaprzepaszczony i zniszczony a niekorzystne skutki gospodarcze i społeczne będą negatywnie oddziaływały przez długie lata.

Zarząd Spar Polska postuluje:


  1. Podniesienie kwoty wolnej od podatku;

  2. Wyłączenie z ustawy zapisów o franczyzie;

  3. Naliczanie i pobieranie podatku od przedsiębiorstw według NIP-u;

  4. Zastosowania jednej skali podatku od sprzedaży detalicznej dla małych i średnich przedsiębiorstw nie wyższego jednak niż 0,1 proc. powyżej kwoty zwolnionej, bez względu na dzień tygodnia.


Zarząd Spar Polska S.A oświadczył na koniec, „że wspólnie z franczyzobiorcami wspiera i będzie uczestniczył we wszystkich inicjatywach i działaniach polskich środowisk kupieckich służących obronie interesów rodzimego biznesu.”

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.