28.10.2020/09:29

Sprawa sieci Małpka Express. Pałac rodziny Świtalskich w Sowińcu objęty zabezpieczeniem!

Sąd Okręgowy w Poznaniu udzielił kolejnego, czwartego zabezpieczenia roszczeń Forteam Investments Ltd., spółki inwestycyjnej należącej do amerykańskiego funduszu private equity Delta Capital Partners Management, w trwającym sporze z Mariuszem Świtalskim. Tym razem decyzją sądu zajęty został pośrednio, tj. przez zajęcie udziałów, cały majątek spółki Druga – Sowiniec Capital, w posiadaniu której znajduje się m.in. pałac w Sowińcu, otaczający go teren, klub polo wraz z końmi.

Objęta zabezpieczeniem rezydencja w Sowińcu obejmuje 279-hektarowy park, pałac o powierzchni ponad 3000 metrów, w którym mieści się 14 sypialni, 24 łazienek, kryty basen i kort tenisowy. Na jej terenie znajduje się również: prywatna przystań nad Wartą, lądowisko dla helikopterów, pas startowy, stajnia, dwa pełnowymiarowe boiska do gry w polo oraz ujeżdżalnia. Całość w 2015 r. była wyceniona na 50 mln euro.

Ponadto zabezpieczenie sądu obejmuje wszystkie certyfikaty inwestycyjne Świtalski FIZ oraz wynikające z nich prawa majątkowe, w tym akcje w innych spółkach kontrolowanych przez rodzinę Świtalskich. Co więcej, sąd unormował i szczegółowo określił przysługujące Forteam prawa i obowiązki pozwalające zachować uzyskane w zabezpieczeniu prawa majątkowe - twierdzi Forteam w oświadczeniu.

Forteam wskazuje, że "jeszcze przed wydanym przez sąd postanowieniem o czwartym zabezpieczeniu, podmioty kontrolowane przez rodzinę Świtalskich podejmowały próby sprzedaży swoich aktywów by utrudnić Forteam dochodzenie swoich roszczeń. 20 sierpnia br. Świtalscy chcieli umorzyć większość swoich akcji w spółce Druga – Sowiniec Capital sp. z o. o. sp. k. a następnie wyemitować nowe akcje dla pana Piotra Rogowskiego. Jednak dzięki szybkiej reakcji Forteam udało się zablokować tę operację. Sąd w wydanym w październiku zabezpieczeniu zawiesił postępowanie rejestrowe w KRS, tak aby powstrzymać dalsze wyprowadzanie majątku ze spółki Druga – Sowiniec Capital".

– Postanowieniem sądu udało zająć się najważniejsze aktywa Mariusza Świtalskiego, a także powstrzymać przed dalszym ukrywaniem i wyprowadzaniem majątku. To kolejny krok, który znacznie przybliża nas do sprawiedliwego rozstrzygnięcia sporu i egzekucji należności wynikających z gwarancji udzielonych przez Pana Świtalskiego. Jest to też ostrzeżenie dla potencjalnych partnerów biznesowych Pana Świtalskiego i jego wspólników, by ostrożnie sprawdzali czy majątek danego podmiotu nie został zajęty na skutek udzielonych zabezpieczeń – mówi cytowany w komunikacie Christopher DeLise, prezes funduszu Delta Capital.

Uzyskane w październiku zabezpieczenie jest kolejnym pozytywnym dla Forteam rozstrzygnięciem sądu. Pierwsze, z lutego br., zabezpieczyło roszczenia przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu oraz kontrolowanym przez niego spółkom należącym do Sowiniec Group. - Mimo tego Mariusz Świtalski zbywał i ukrywał swój majątek, przez co Forteam zmuszony był kierować dalsze wnioski o zabezpieczenie. W efekcie kolejne postanowienie sądu zostało uzyskane pod koniec kwietnia br. i obejmowało część majątku dzieci Mariusza Świtalskiego. Trzecie zabezpieczanie dotyczy 45,94% akcji spółki Czerwona Torebka, które bezprawnie zostały zbyte przez Świtalski FIZ - wymienia Forteam.

Wszystkie cztery zabezpieczenia zostały uzyskane w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie w dalszym postępowaniu cywilnym przeciwko Mariuszowi Świtalskiemu "w związku z naruszeniem przez niego umowy gwarancyjnej zawartej z Forteam Investments w 2015 r.", wskazuje spółka. Roszczenie Forteam opiewa na ponad 300 mln zł.

Ciąg dalszy na drugiej stronie.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • klijent 29.10.2020

    No i grabarza polskiego handlu dopadła sprawiedliwość! Bo to on sprowadził do Polski Biedrę,małpkę.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także