18.03.2021/21:22

Specjaliści z Instytutu Staszica alarmują: jedyny projekt systemu kaucyjnego, jaki powstał stanowi zagrożenie dla handlu

Do 1 lipca, kiedy w Polsce zaczną obowiązywać wymagania prawne nałożone na przedsiębiorców w zakresie odpadów opakowaniowych, czyli tzw. Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (ROP) zostały już niespełna cztery miesiące. Tymczasem w naszym kraju wciąż nie ma systemu, który umożliwiłby zwiększenie zbiórki i recyklingu określonych rodzajów opakowań.

Eksperci z Instytutu Staszica, którzy wypowiedzieli się w tym temacie, uważają, że taki system (wzorem tych działających w innych krajach) powinien: być powszechny, ogólnopolski i obowiązkowy dla producentów napojów.

Powinien też uwzględniać specyfikę polskiego handlu (a ten, jak wiadomo, opiera się na dużej liczbie małych sklepów) oraz być na tyle przyjazny dla konsumentów, aby ci chętnie oddawali zużyte opakowania do placówek detalicznych.
W szczegółowej analizie eksperci z Instytut Staszica wskazali i szczegółowo omówili warunku, które muszą być spełnione, aby taki system funkcjonował sprawnie i nie dyskryminował polskich przedsiębiorców. 

Jednym z wniosków, do jakich doszli jest objęcie nim wyłącznie opakowań plastikowych i puszek aluminiowych. Zdaniem specjalistów z systemu powinny być wyłączone opakowania szklane jednorazowe. Dlaczego? Po pierwsze poziom recyklingu jest w ich przypadku bardzo duży, po drugie – obecność w systemie tych opakowań byłaby zbyt dużym obciążeniem dla małych sklepów,
Eksperci podkreślili także, że żeby taki system działał, to konsument musi mieć możliwość zwrotu opakowania w dowolnym lub przynajmniej łatwo dostępnym sklepie. Co w praktyce oznacza, że taki sklep musi być odpowiednio blisko. 

W opinii specjalistów z Instytutu Staszica taki system będzie tani i efektywny tylko pod warunkiem, że zarządzać nim będzie spółka non-profit, powołana przez producentów napojów lub producentów i detalistów, która nie będzie nastwiona na zysk.

W swojej analizie Instytut Staszica nie pozostawali suchej nitki na jedynym projekcie ustawowym regulującym te kwestie, jaki dotąd powstał, autorstwa posłów Koalicji Polskiej (PSL). Zdaniem ekspertów projekt ten stanowi zagrożenie tak dla funkcjonalności systemu depozytowego, jak i dla polskiego handlu.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także