03.04.2020/16:58

Społem walczy z pandemią koronawirusa. W jakiej sytuacji są spółdzielnie? [SONDA]

Dziennikarze miesięcznika Społemowiec Warszawski przeprowadzili wśród prezesów spółdzielni Społem ankietę dotyczącą tego, jak spółdzielcy radzą sobie z pandemią koronawirusa. Szefom Społemów zadano trzy pytania: 1. Jakie problemy związane z pandemią koronawirusa występują w waszej spółdzielni/związku/spółce? 2. Jakie dodatkowe rozwiązania zdecydowaliście się wprowadzić? 3. Jak klienci i dostawcy reagują na nową rzeczywistość?

Ryszard Jaśkowski, prezes Zarządu Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielczości Spożywców Społem

W trudnych czasach Społem zawsze stawało na wysokości zadania. Teraz, przy kolejnej wielkiej próbie dla całego handlu, Spółdzielnie radzą sobie bardzo dobrze. Wszystko to dzięki pełnej poświęcenia pracy 18 tys. pracowników. W dobie koronawirusa wszyscy mamy nawał pracy, a szczególnie jest to widoczne w takich firmach, jaką jest Spółdzielnia, które zajmuje się nie tylko handlem, ale też produkcją i dystrybucją.

Dużym problemem jest jednak to, że  występuje coraz większe zmęczenie pracowników. Tym bardziej podkreślić należy wielką odpowiedzialność i ofiarność zarządów wszystkich spółdzielni i jej pracowników. Ludzie stanęli na wysokości zadania. A pracownicy handlu znajdują się przecież na pierwszej linii frontu, czego często nie dostrzegają środki masowego przekazu.

Pracy jest co nie miara. Minimalnie tylko skróciliśmy godziny otwarcia sklepów. A dodatkowo pojawił się pomysł, by tymczasowo zrezygnować z zakazu handlu w niedziele, by trochę rozładować duży ruch w sklepach. My uważamy, że nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla pracowników handlu, ponieważ ludzie muszą mieć chociaż ten jeden dzień wolny, by móc odpocząć fizycznie i psychicznie.

W naszych sklepach zastosowaliśmy zabezpieczenia w postaci rękawiczek, maseczek, środków dezynfekujących, co jest już powszechne we wszystkich sklepach. Zachęcamy też do płacenia kartą. Monitorujemy zdrowie naszych pracowników. Odgradzamy ich od klientów za pomocą pleksi. Nie robimy przy tym wokół siebie takiego szumu, jak to czynią niektóre sieci handlowe, tylko pracujemy regularnie i ofiarnie.

Jednym z naszych większych problemów jest także zamknięcie lokali gastronomicznych. Niektóre spółdzielnie prowadzą taką działalność i z tego powodu ponoszą niestety straty finansowe. Ale jak na razie, po rozmowach z poszczególnymi prezesami spółdzielni, muszę przyznać, że w sklepach nie odnotowujemy spadków obrotów. To świadczy o tym, że klienci cały czas odwiedzają nasze placówki.

Ciekawym zjawiskiem jest to, że klientów w Społem jest nawet więcej, niż przedtem. Jest to spowodowane tym, że klienci teraz nie jeżdżą do galerii handlowych, czy dyskontów, a wybierają sklepy najbliższe ich miejscu zamieszkania, osiedlowe. Ludzie kupują też więcej, mają tendencję robienia zapasów. W pierwszych dniach po ogłoszeniu pandemii, obroty w spółdzielniach były 2-3 razy wyższe.

Dodaj komentarz

2 komentarze

  • Natan 07.04.2020

    Zgadzam sie z Panem Mirkiem co do tej zmiany po 12 godzin. Bo niby jest mniejsze ryzyko zarazenia kolezanki z drugiej zmiany ale jezeli zarazony klient przyjdzie raz na jedna zmiane i nastepnego dnia tez przyjdzie to i tak dwie zmiany sa zarazone. Ludzi do pracy nie ma. Prezesi zapominaja ze to nie piekarnia ze jest mniej roboty i mozna popracowac tyle godzintylko sklepy w ktorych przez 12 godzin czasem nie masz jak zjesc spokojnie bo trzeba towar wylozycz czy klientow obdlugiwac.

  • Mirek 06.04.2020

    Po prostu kpina,może napiszą o prscownikach np. Sklepu Malwa w Olsstynie, panie kierowniczki pochowane w biurach, z pracy 8 godzinnej zmiana na 12 godzinna nie wiem czy kto kolwiek zdaje sobie sprawe jaki jesy to stres i obciążenie psychiczne we współczesnym świecie.

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.