08.02.2017/14:15

Metro i Praktiker prowadzą skomplikowany i interesujący od strony prawnej spór o czynności komornicze

Na zlecenie Metro Properties Sp. z o.o. komornicy rozpoczęli czynności komornicze wobec sześciu marketów Praktiker Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji: w Warszawie Markach, Łodzi, Radomiu, Krakowie, Zabrzu i Czeladzi. Zdaniem przedstawiciela Praktikera są to działania „niedopuszczalne”.

W największym skrócie sytuacja wygląda następująco: firma Praktiker Polska wynajmowała od Metro Properties obiekty, w których prowadziła swoje markety budowlane. Ze względu na znaczne zaległości płatnicze 31 października 2016 r. Metro wypowiedziało Praktikerowi umowy najmu, z żądaniem zwrotu zajmowanych powierzchni. Ponieważ Praktiker nie opuszczał lokali, Metro uzyskało tytuły wykonawcze i skierowało sprawę do komornika, który 30 stycznia, po nieskutecznym wezwaniu do opuszczenia lokali, przeprowadził eksmisję.

Praktiker Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji zaprotestowało przeciwko tym czynnościom. Firma jest w trakcie postępowania sanacyjnego, którego celem jest niedopuszczenie do upadłości. Spółka w restrukturyzacji podlega nadzorowi sądowemu i jest w trakcie tego postępowania chroniona m.in. przed egzekucjami z masy sanacyjnej. Dlatego firma oprotestowała działania komornika i uzyskała od swojego Sędzi-Komisarza postanowienie zobowiązujące do podjęcia wszelkich czynności w celu ochrony masy sanacyjnej.

Z kolei Metro Properties argumentuje, że czynności komornika nie były egzekucją na majątku stanowiącym masę sanacyjną, a jedynie eksmisją z własności należącej do Metro. Spór będą teraz rozstrzygać sądy.

Poniżej prezentujemy szczegółowe stanowiska obu firm. (podkreślenia: wiadomoscihandlowe.pl)

Stanowiska spółki Praktiker Polska

Jak informuje w komunikacie prasowym Maksymilian Kostrzewa, przedstawiciel Zarządcy sądowego Praktiker Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji, według nowego prawa restrukturyzacyjnego podjęte działania są niedopuszczalne, ponieważ polegają na zajęciu sklepów, które wchodzą w skład masy sanacyjnej, a więc nie mogą podlegać jakimkolwiek zajęciom.

Praktiker Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji od 3 listopada 2016 roku znajduje się w postępowaniu sanacyjnym. Nadrzędnym celem tego postępowania jest poprawa sytuacji ekonomicznej firmy i niedopuszczenie do jej upadłości. Jest ono dla spółki ogromną szansą, dając jej czas na bezpieczną reorganizację i przywrócenie dotychczasowej pozycji rynkowej. Co bardzo ważne, w tym postępowaniu chodzi o uzdrowienie firmy, a nie jej likwidację.

Podkreślamy, że całość postępowania sanacyjnego Praktiker Polska Sp. z o.o. w restrukturyzacji przebiega zgodnie z harmonogramem. Cyklicznie procesy i postępy są raportowane do Sędzi-Komisarz, która nadzoruje całość działań restrukturyzacyjnych. 3 lutego 2017 roku został złożony do Sądu plan restrukturyzacyjny firmy.

Dodaj komentarz

1 komentarz

  • Niqu 25.07.2017

    Przecież Metro jest właścicielem Praktikera. To co to za spór?

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.