06.07.2020/07:45

Sprawa browaru Perła znów budzi kontrowersje

Pierwszy zastępca prokuratora generalnego Bogdan Święczkowski zaangażował się w wieloletni spór inwestorów, dotyczący browaru Perła. Użycie przez państwo w takiej sprawie skargi nadzwyczajnej prawnicy uważają za bulwersujące – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Spór toczy się już od niemal 10 lat i dotyczy spółki Perła Browary Lubelskie. O pozycję w niej walczą dwaj akcjonariusze: duński Royal Unibrew i zarejestrowana na Cyprze firma Marconia Enterprises. Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, Duńczycy twierdzili, że Marconia blokuje im dostęp do informacji o polskim przedsiębiorstwie i jego działaniach, oraz, że nie zostali prawidłowo zawiadomieni o zwołanym przez cypryjską firmę walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Perły. Było ono kluczowe, gdyż zdecydowano wtedy (w 2011 r.) o podwyższeniu kapitału, ale w taki sposób, który oznaczał, że udziały Royal Unibrew bardzo zmaleją, a Marconia przejmie pełną kontrolę.

Duńczycy poszli do sądu. W „Dzienniku Gazecie Prawnej” czytamy, że w 2016 r. Sąd Apelacyjny w Lublinie orzekł prawomocnie na ich korzyść. Teraz jednak skargę nadzwyczajną postanowił w tej sprawie wnieść prokurator generalny, a konkretnie z jego upoważnienia Bogdan Święczkowski, pierwszy zastępca PG. Ostatecznie skarga została oddalona przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.

Dlaczego jednak prokurator generalny w ogóle zaangażował się w sprawę? Prawnicy, z którymi rozmawiał „Dziennik Gazeta Prawna” nie kryją zdumienia. Ich zdaniem, to kompletne wypaczenie instytucji skargi nadzwyczajnej, ponieważ mamy tutaj do czynienia ze sporem prywatno - prawnym, który toczył się między dwoma profesjonalnymi podmiotami i – co jeszcze dziwniejsze – podmiotami zagranicznymi.

Więcej w „Dzienniku Gazecie Prawnej”

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.