07.06.2019/09:50

Sprawa podatku od posiłków na wynos trafi do TSUE

W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny miał wydać decyzję w sprawie wysokości podatku żywności sprzedawanej na wynos. Wyrok jednak nie zapadł, a sąd zdecydował się zasięgnąć opinii Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

O sprawie pisze „Rzeczpospolita”. Sąd miał zdecydować, czy służby skarbowe słusznie domagają się podwyższonego z 5 do 8 proc. VAT. Ma to związek ze sprawą jednego z franczyzobiorców sieci McDonald’s.

Sprawa stała się głośna, gdy 24 czerwca 2016 roku minister finansów wydał ogólną interpretację podatkową, z której wynikało, że posiłki na wynos powinny być objęte 8-procentowym VAT-em. Problem w tym, że fiskus domaga się też zwrotu różnicy za okres, gdy pobierany był VAT w wysokości 5 proc. i to mimo tego, że wcześniej wydawał indywidualne interpretacje części przedsiębiorców. Chodzi o kwoty idące w miliony złotych i uderzające w wielu franczyzobiorców sieci.

NSA nie zdecydowała się wydać wyroku, bo planuje wcześniej wyjaśnić to, jak odpowiednio interpretować europejską dyrektywę o VAT w kwestii traktowania usług restauracyjnych. Jak informuje gazeta, chodzi o ustalenie niezbędnych elementów usługi restauracyjnej, takich jak zapewnienie stolika czy obsługi kelnerskiej i czym taka obsługa różni się od zwykłej sprzedaży żywności. Zdaniem sąd pozwoli to na ustalenie, kto właściwie stosował przepisy, podatnik czy administracja skarbowa.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.