08.08.2016/14:36

Sprawa przejęcia Eko Holding przez Eurocash pod czujnym okiem UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów baczniej przyjrzy się przejęciu przez Eurocash kontroli nad spółkami FHC-2 i Madas oraz spółką Eko Holding. Sprawy te zostały skierowane do drugiego etapu postępowania.

Pod koniec marca br. do UOKiK wpłynął wniosek Eurocash o zgodę na przejęcie Eko Holding. Miesiąc później firma poprosiła o zgodę na transakcję przejęcia spółek FHC-2 i Madas. Eurocash zajmuje się m.in. hurtową i detaliczną sprzedażą artykułów FMCG, a także organizowaniem sieci franczyzowych i partnerskich - ABC Sklepy po sąsiedzku, Delikatesy Centrum, Groszek, Euro Sklep, Gama, Lewiatan oraz Drogerie Koliber. Spółki nabywane prowadzą przede wszystkim detaliczną sprzedaż artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku.

W trakcie prowadzonych postępowań Urząd uznał, że obie sprawy są skomplikowane i niezbędne jest przeprowadzenie m.in. analiz rynkowych oraz zbadania relacji istniejących pomiędzy Eurocash a sklepami działającymi w ramach sieci franczyzowych i partnerskich. Dlatego oba postępowania zostały skierowane do II fazy, co oznacza ich przedłużenie o cztery miesiące. 

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie w sprawach koncentracji jest dwuetapowe. Pierwszy etap postępowania trwa do miesiąca. Natomiast w sprawach szczególnie skomplikowanych, w których istnieje prawdopodobieństwo istotnego ograniczenia konkurencji lub wymagających badania rynku, postępowanie może zostać wydłużone o cztery miesiące. Wydanie postanowienia o przedłużeniu terminu zakończenia postępowania nie przesądza o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.