Sprzedaż detaliczna w czerwcu wyprzedziła majowy wynik [KOMENTARZ]

GUS opublikował dane dotyczące dynamiki sprzedaży detalicznej w czerwcu 2020 roku. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu spadła o 1,3 proc. w ujęciu rocznym, ale w ujęciu miesięcznym wzrosła o 8,4 proc. Dynamikę  sprzedaży detalicznej w czerwcu 2020 roku komentuje Ewa Białek, dyrektor departamentu handlu oraz przemysłu wytwórczego i spożywczego w DNB Bank Polska.

Wyniki sprzedaży detalicznej za czerwiec potwierdziły oczekiwania co do dalszego wyhamowania spadków sprzedaży detalicznej spodziewanego na poziomie 5 proc. (w okresie styczeń – czerwiec 2020 r.). 

Wzrost sprzedaży detalicznej w porównaniu do maja widoczny jest we wszystkich kategoriach, z tym, że największe wzrosty odnotowały kategorie „pojazdy samochodowe, motocykle, części” oraz „tekstylia, odzież obuwie”. 

Zniesienie kolejnych ograniczeń w handlu dotyczących liczby klientów w sklepach oraz powracający optymizm konsumentów, pozwala prognozować dalsze wzrosty sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym w kolejnych miesiącach.

W kategorii „pojazdy samochodowe, motocykle, części” w czerwcu odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej o 42,9 proc. w ujęciu miesięcznym, co pokazuje ożywienie tak długo wyczekiwane w tym segmencie rynku. Spadek w ujęciu rocznym jest już na poziomie 6,4 proc. Optymizm w tym segmencie rynku potwierdza także wzrost liczby nowo zarejestrowanych samochodów w Polsce.

Z kolei w kategorii „meble, rtv, agd” widać wyraźnie znaczące wyhamowanie wzrostu sprzedaży detalicznej w ujęciu miesięcznym, co jest głównie wynikiem wygasania efektu skumulowanego popytu.

Warto zwrócić uwagę na sprzedaż detaliczną przez internet. Zniesienie ograniczeń i restrykcji w handlu spowodowało, że Polacy zmniejszyli swój udział zakupów przez internet. W porównaniu do maja, udział sprzedaży internetowej w cenach bieżących spadł z 9,1 proc. do 7,7 proc.
 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz Komentarz dodany pomyślnie - oczekuje na weryfikację

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także