22.06.2022/11:27

Sprzedaż detaliczna zaczyna hamować. W maju była tylko o 8 proc. wyższa niż przed rokiem

GUS przedstawił dynamikę sprzedaży detalicznej za maj 2002. W porównaniu z analogicznym miesiącem rok wcześniej wzrosła ona o 8,2 proc. Jednak już w porównaniu z kwietniem br. była niższa o 1,7 proc. 

Z danych GUS wynika, że w maju 2022 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym miesiącem w roku 2021 r. odnotowały jednostki handlujące produktami z grupy tekstylia, odzież, obuwie oraz kosmetyki, sprzęt ortopedyczny. Pierwsze poprawiły wyniki o 17,7 proc.; drugie o 15,4 proc. 

Dobrze radziły sobie także przedsiębiorstwa zajmujące się handlem żywnością, napojami i wyrobami tytoniowymi. Sprzedaż detaliczna zwiększyła się w nich o przeszło 10 proc. (dokładnie 10,5 proc.). 

Wynik bardzo podobny, tyle że ze znakiem minus na początku zanotowały podmioty handlujące pojazdami samochodowymi, motocyklami, częściami. Wykazały one największy spadek sprzedaży (o 10,6 proc.). 

Silne wzrosty w kategoriach takich jak odzież i obuwie, farmaceutyki i żywność to zasługa wydatków czynionych przez uchodźców. Taką opinię wyrazili analitycy banku PKO. W komentarzu do danych opublikowanych przez GUS zamieszczonym w mediach społecznościowych odnotowali oni także spadającą sprzedaż mebli, artykułów RTV i AGD, prasy, książek oraz paliw, co w ich opinii można wiązać z negatywnym wpływem rosnących cen na wydatki lokalnych konsumentów.

Dane GUS pokazują, że majowa sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) spadała w porównaniu z kwietniową o 1,7 proc. (po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym była wyższa o 0,6 proc.).

W opinii ekspertów spadkowa tendencja się utrzyma. – Zważywszy na powszechny pesymizm konsumentów, w kolejnych miesiącach są spore szanse na zaciskanie pasa i jeszcze niższe dynamiki sprzedaży – prognozują analitycy Pekao. 

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także