02.12.2020/10:07

Sprzedaż ratalna w sklepach stacjonarnych przyspieszyła. Szczególnie w jednej branży

Liczba zawartych stacjonarnie umów kredytowych na sprzęt elektroniczny i medyczny zwiększyła się kolejno o 14 i 7 proc. od stycznia br. – wynika z danych zebranych przez Santander Consumer Bank, który sprawdził, gdzie nastąpił największy wzrost sprzedaży ratalnej po ponad pół roku od wybuchu pandemii koronawirusa.

Bank tłumaczy wzrost zainteresowania sprzętem komputerowym z powrotem do modelu pracy zdalnej oraz ponownym wprowadzeniem e-nauki w szkołach. Kredyt na zakup towarów i usług w kanale offline na elektronikę zaciągano z tego powodu chętnie już w marcu, na początku pandemii koronawirusa, gdy nie doszło jeszcze do tzw. lockdownu sklepów. Wtedy też liczba zawartych umów wzrosła o 17,5 proc. w porównaniu z początkiem roku.

Zwiększone zainteresowanie sprzętem medycznym może wynikać z utrudnionego dostępu do placówek świadczących usługi zdrowotne podczas drugiej fali epidemii.

- Jak wskazują dane z października br., zebrane przez Santander Consumer Bank, wbrew temu, że żyjemy w erze digitalizacji, zakupy na raty w kanale offline nadal pozostają popularnym wyborem nawet podczas pandemii koronawirusa – mówi Renata Wrzaskowska, ekspert ds. projektów marketingowych związanych z kredytami ratalnymi Santander Consumer Banku. – Przed nami otwarcie galerii handlowych i czas wyprzedaży, czyli okołoświąteczne promocje, co może oznaczać, że liczba kredytów ratalnych zawieranych stacjonarnie jeszcze wzrośnie, zwłaszcza na produkty cieszące się największym zainteresowaniem miłośników wyprzedaży, takie jak sprzęt elektroniczny - dodaje.

Tradycyjnie już na liście artykułów chętnie kupowanych na raty znalazły się sprzęty AGD m.in. pralki, piekarniki i ekspresy do kawy oraz RTV w tym głośniki, telewizory czy wieże, czyli wyposażenie naszych mieszkań i domów, w których w czasie pandemii spędzamy najwięcej czasu. Na pierwszym miejscu pod względem liczby zawartych umów stacjonarnych w październiku br. uplasował się sprzęt AGD, a na drugim RTV. Wysoko znalazły się również meble, które zajęły trzecią pozycję na liście najchętniej kupowanych przedmiotów.

- Jak widać z powyższego zestawienia, w sklepach stacjonarnych Polacy często kupują na raty artykuły większego kalibru, niezbędne w gospodarstwie domowym, takie jak pralki czy piekarniki, chociaż nie stronią również od sprzętów dodatkowych, podnoszących komfort życia, jak np. ekspres do kawy - komentuje Renata Wrzaskowska – Są to popularne wybory także podczas wyprzedaży, mimo że nie zawsze możemy pozwolić sobie na taki zakup z własnych oszczędności. Chcąc skorzystać z okazji zakupowych np. w okresie okołoświątecznym, warto więc rozważyć kredyt na zakup towarów i usług w Santander Consumer Banku, który można zaciągnąć bez zbędnych formalności bezpośrednio w sklepie z pomocą sprzedawcy – dodaje.

Sprzedaż ratalna w sklepach stacjonarnych (Santander Consumer Bank)

Utrzymującym się trendem jest także rosnąca dynamika sprzedaży ratalnej produktów związanych z uzyskiwaniem energii odnawialnej, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Liczba zawartych na nie umów w październiku br. wzrosła aż o 718 proc. w porównaniu z początkiem roku i o 376 proc. z marcem, kiedy zaczyna się sezonowe zainteresowanie podobnymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Portal Wiadomoscihandlowe.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
zobacz także